Utorok 19. novembra. Meniny má Alžbeta

Podľa prieskumu nestačí minimálna mzda v Bratislave na prežitie

Podľa projektu Living Wage nestačí minimálna mzda na Slovensku na pokrytie životných nákladov vo všetkých regiónoch SR. Náklady na život sa podľa neho pohybujú od 250 po 370 eur. Minimálna mzda je pritom len 305 eur. 

Vyššie náklady sú vo väčších mestách, kde sú vyššie výdavky na bývanie. Najdrahšia je Bratislava, kde musia obyvatelia na prežitie mať na základné životné potreby už spomenutých 370 eur. 

Na medzinárodnom projekte o dôstojných mzdách Living Wage spolupracuje Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce a holandská nezisková nadácia WageIndicator.

Z medzinárodného porovnania vyplýva, že v krajinách ako Maďarsko alebo USA je minimálna mzda vyššia ako príjem potrebný na pokrytie základných životných potrieb, avšak napríklad v Bulharsku, Ukrajine, Rusku, ale tiež v susednej Českej republike nepokryje základné potreby ani v lacnejších regiónoch. 

Tento projekt definuje na základe rovnakých kritérií minimálnu hranicu príjmu na pokrytie výdavkov na základné potreby v rôznych krajinách a regiónoch. Informácie získava priamo od občanov dopytovaním cez internet. 

Na Slovensku sa informácie zhromažďujú cez portál MojPlat.sk. Odhad nákladov na pokrytie výdavkov na základné potreby jednotlivca pozostáva z nákladov na prenájom 1-izbového bytu mimo centra, stravu, ktorá zahŕňa odporúčaný denný príjem kalórií pre danú krajinu, dopravu a ostatné výdavky, ktoré tvoria desať percent z celkových mesačných nákladov (účet za telefón, šatstvo, zábava a iné.)

Jedna odpoveď na “Podľa prieskumu nestačí minimálna mzda v Bratislave na prežitie”

  1. Peter píše:

    Ono by to na vyžitie možno aj stačilo, ale dane sú podľa mňa veľmi vysoké, však keď sa pozerám http://www.mi­nimalnamzda.sk tak superhrubá mzda z minimálky je vyše 470 euro.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *