Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Podmienky minimálneho dôchodku sa budú meniť

Penzia 02.07.2020 | 11:11 0 Komentárov

Podmienky nároku na minimálny dôchodok a jeho výpočet sa od začiatku budúceho roka zmenia.

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak uviedol, že podmienky minimálneho dôchodku sa budú meniť za viac spravodlivé. „Je to nespravodlivé a nechceme v tom pokračovať. Je to nastavené nešťastne a nespravodlivo voči ľuďom, ktorí nikdy nepracovali a stačilo im využiť dieru v zákone,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA.

Naznačil, že na zmene je zhoda aj medzi koaličnými partnermi. „Hľadáme taký vzorec, s ktorým by sme boli všetci spokojní,“ priblížil.

Podľa súčasného nastavenia má na minimálnu penziu nárok každý bez ohľadu na výšku príjmu, z ktorého si ako pracujúci platil odvody. Zmenu minulý rok presadila SNS. Od začiatku tohto roka sú tak minimálne dôchodky dostupnejšie oveľa väčšiemu počtu penzistov a vyplácajú sa vo väčšej výške.

Minimálna penzia sa dnes vypláca po 30 rokoch dôchodkového poistenia bez ohľadu na výšku vymeriavacieho základu. Stačí teda byť poistený len prostredníctvom čiastkového pracovného úväzku. Pred zmenou to musel hrubý príjem dosahovať najmenej 24,1 percenta priemernej mzdy.

Kým vlani dostávalo minimálny dôchodok približne 51 tisíc penzistov, v tomto roku ich počet stúpol na 176 tisíc. Pri zachovaní súčasných podmienok by to v budúcom roku mohlo byť 213 tisíc ľudí.

Výška minimálnej mzdy je dnes stanovená na 33 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov. Tento rok to vychádza na 334 eur. Ešte koncom roka to bolo pri starých podmienkach 269 eur.

Proti legislatívnej zmene bola vlani Sociálna poisťovňa, rovnako tak ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Podľa M. Krajniaka sa teraz neuvažuje o znižovaní už priznaných dôchodkov. Má ísť len o budúce penzie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial