Sobota 25. mája. Meniny má Urban

Podnikatelia sa sťažujú na zvyšovanie daní

Dane 24.08.2016 | 12:46 0 Komentárov

Klub 500 a Slovenská obchodná inšpekcia namietajú proti plánovanému zvyšovaniu daní. Ide najmä o zavedenie dane z dividend, zvýšenie odvodu v regulovaných odvetiac, alebo zavedenie odvodu v poisťovníctve. 

Opatrenia, ktoré sú súčasťou daňového balíčka, predstavilo Ministerstvo financií SR. Podnikatelia odhadujú, že dovedna budú mať na podnikateľské prostredie negatívny vplyv v objeme 350 mil. ročne. Okrem už zmienených zmien tam je i zvýšenie spotrebnej dane z tabaku, nezníženie bankového odvodu, či zvýšenie poplatkov za hazardné hry.

Podľa podnikateľov je chybou, že vláda prichádza s balíčkom daňových opatrení v čase, keď rastú súčasné daňové príjmy. Len za minulý rok boli vyššie o 1,3 miliardy eur, ako boli predpokladané odhady a počas prvých siedmich mesiacov tohto roka sa zlepšil výber daní o 310 miliónov eur. „Pokiaľ by sa opatrenia realizovali, bude to mať obrovské dopady. Ďalej sa bude zneisťovať celkové podnikateľské prostredie na Slovensku,“ skonštatoval na tlačovej konferencii predseda SOPK Peter Mihók.

Podotkol, že pre firmy je stabilita ekonomického prostredia mimoriadne dôležitá. „Pre nás je ťažko pochopiteľné a ťažko vysvetliteľné malým akcionárom, prečo vláda pristupuje k zdaňovaniu dividend, navyše retroaktívne od roku 2004, keď tieto neboli zdaňované podľa v tom čase platných zákonov,“ upozornil podľa TASR predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

Klub 500 nevylučuje napadnutie retroaktívnosť návrhu na Ústavnom súde SR. „Sú tu firmy, ktoré vyviezli zisky, a tých sa dodatočné zdanenie netýka. Týka sa iba tých, ktorí sa správali v súlade s platnými zákonmi. Namiesto toho, aby boli ocenení, že peniaze použili na rozvoj fabrík, tak majú byť potrestaní. Štát nemôže povedať, že sa rozhodol vziať 15 % z dividend za 12 rokov dozadu,“ skonštatoval V. Soták.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *