Utorok 14. júla. Meniny má Kamil

Podnikatelia vidia tento rok výrazne optimistickejšie

Ostatné správy 24.01.2017 | 09:14 0 Komentárov

Zdá sa, že obdobie neistoty pre firmy sa pominulo. Podľa globálneho prieskumu spoločnosti Grant Thornton, firmy vidia rok 2017 celkovo optimisticky. Firmy na Slovensku sa však obávajú nedostatku ľudí a daňových a odvodových zmien.

Na Slovensku vyvoláva obavy medzi firmami najmä trh práce. “Ide napríklad o nedostatok kvalifikovaných robotníkov, technikov či ľudí pracujúcich v účtovníctve a financiách. Tento fakt a nedávne zvýšenie odvodov do sociálneho a zdravotného poistenia v dôsledku platných od 1. januára 2017 zvyšujú firmám personálne aj výrobné náklady, čo je logickým dôvodom na obavy,“ hovorí Wilfried Serles, managing partner spoločnosti Grant Thornton Slovensko.  

Investičné a príjmové očakávania firiem rastú

Výsledky globálneho prieskumu Grant Thornton naznačujú, že európske firmy pozorne sledujú voľby v krajinách, ktorých výsledky môžu výrazne ovplyvniť kurz eura (napr. vo Francúzsku a v Nemecku). Napriek zmiešaným vyhliadkam  zostáva väčšina podnikateľov pokojná, nakoľko situácia je jasnejšia ako pred tromi mesiacmi. Už je jasné, že brexit bude, a aj kto je nový americký prezident. Vďaka odpovediam na tieto otázky začínajú nový rok v pozitívnom rozpoložení, čo je evidentné aj v očakávaných výnosoch a investíciách.

Podľa prieskumu, ktorý Grant Thornton globálne opakuje pravidelne každé tri mesiace, dosiahol  podnikateľský optimizmus v celosvetovom meradle na konci 4. štvrťroku 2016 úroveň 38 percent, čo znamená oproti predchádzajúcemu štvrťroku nárast o päť percentuálnych bodov. „Je to najvyššia úroveň optimizmu od 3. štvrťroka 2015. V USA sa index optimizmu zvýšil zo 43 až na 54 percenz, a podobný trend vidíme vo firmách po celom svete,“ dodáva W. Serles.  Podobný skok zaznamenali aj ďalšie dve veľké svetové ekonomiky: Čína zaznamenala nárast z 30 % na 46 % a EÚ z 28 % na 34 %.

Nárast optimizmu stojí na silných základoch

Zistenia z prieskumu spoločnosti Grant Thornton ukazujú, že nárast optimizmu stojí na pevných základoch. Celosvetovo sa podiel firiem, ktoré očakávajú zvýšenie tržieb v roku 2017, zvýšil o päť percentuálnych bodov na 50 percent, čo je najlepší výsledok za posledné dva roky.

Čína (+14 %) a USA (+11 %) hlásili v 4. štvrťroku silné posilnenie očakávaných výnosov. Rovnako dobré sú aj globálne vyhliadky pre ceny predaja (+13 %) a ziskovosť (+4 %). Firmy predpokladajú aj vyššie investície do výroby a zariadení – hodnota 33 % predstavuje dvojročné maximum.

„Z rozhovorov s našimi klientmi môžem povedať, že slovom roka 2016 bola neistota, a to najmä kvôli brexitu a americkým prezidentským voľbám. Skutočnosť, že už poznáme výsledky volieb, neistotu značne znížilo, pretože podnikatelia majú jasnejšie vo vzťahu ku kľúčovým otázkam, ako sú dane, pracovné miesta a obchodná politika,“ dopĺňa W. Serles.

Menšinové, skeptické vyhliadky nameral prieskum v Mexiku (8 % podnikateľský optimizmus je vôbec najnižšia nameraná hodnota) a v Rusku (13 % optimizmus sa preklopil na pesimistických –7 %.

Podiel firiem v EÚ, ktoré spomenuli kolísanie výmenných kurzov ako limit pre ich podnikanie, stúpol o osem bodov na 21 percent, čo odráža potenciál volieb vo Francúzsku a Nemecku znovu zneistiť trhy.

„Tieto výsledky odhaľujú veľkú mieru neistoty na niektorých trhoch. Firmy nevedia, čo sa dá očakávať od Washingtonu, ako sa budú vyvíjať rokovania ohľadom brexitu, či aké budú zmeny v obchodných partnerstvách v celej Ázii,“ vysvetľuje Wilfried Serles.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *