Utorok 11. augusta. Meniny má Zuzana

Podnikateľská aliancia: Politici sa v tomto roku utrhli z reťaze zdravého rozumu

Dane 27.12.2019 | 14:02 0 Komentárov

Slovenskí podnikatelia hodnotia kroky politikov a predstaviteľov vlády v tomto roku mimoriadne kriticky. Vyčítajú im, že nepripravili krajinu na horšie časy a naopak zhoršili jej konkurencieschopnosť.

„Veľa pozitívneho rok 2019 podnikateľom nepriniesol. Končí sa konjunktúra v hospodárskom cykle a politici, nie len vládnych strán, sa v tomto roku doslova utrhli z reťaze zdravého rozumu,“ uviedol pre agentúru SITA výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Serina.

Podľa neho dosluhujúca vláda počas svojho funkčného obdobia prešľapovala na mieste, keď prejedla konjunkturálne výnosy z daní a výrazne znížila konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky.

„Nepodarilo sa jej využiť dobré roky na reformy a pripraviť Slovensko na zlé časy. Neporadilo sa jej ani obtrieť o kľúčovú reformu školstva a nepodarilo sa jej zvýšiť dôveru v štát, či efektívnosť verejnej a štátnej služby občanom,“ myslí si P. Serina.

Kriticky sa vyjadruje aj Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ). Tento rok možno podľa jej tajomníka Martina Hoštáka charakterizuje spomaľovanie dynamiky rastu, zvyšovanie nestability právneho prostredia, nekoncepčné riadenie trhu práce.

„Veľmi negatívne vnímame, že vláda SR dlhodobo nepovažuje podnikateľské prostredie a ekonomickú slobodu krajiny za svoju top prioritu. Naopak, svojimi nesystémovými opatreniami postupne výrazne zvyšuje celkové regulačné, daňové a odvodové zaťaženie, čo negatívne dopadá na spomínanú kvalitu podnikateľského prostredia,“ konštatuje pre SITA.

Ako jedno z mála pozitívnych opatrenie označujú podnikatelia prijatie tzv. antibyrokratického zákona, „ktorý konečne, hoc s oneskorením, pomaly ale predsa spustil elektronizáciu štátnej správ,“ uvádza P. Serina. Oceňuje snahu ministerstvo hospodárstva znižovať byrokraciu. „Hoci jeho činnosť v tomto smere má k dokonalosti a systémovosti ďaleko, dôležité je, že sa o tom začalo na najvyššej úrovni hovoriť a aj konať,“ zdôrazňuje zástupca podnikateľov.

M. Hošták oceňuje snahu ministerstva riešiť konkurencieschopnosť energeticky náročného priemyslu. Zároveň aj zlepšenie pracovnej mobility cudzincov v SR zo strany rezortu práce.

Oveľa vážnejšie sú však opatrenia, ktoré ohrozujú verejné financie, zvyšujú dane bankám a poisťovniam či vstupujú do súkromných vzťahov odmeňovania zamestnancov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial