Utorok 24. novembra. Meniny má Emília

Podnikateľská aliancia súhlasí so zvyšovaním daní z nehnuteľností

Dane Peter Apolen 11.02.2014 | 13:56 0 Komentárov

Ministerstvo financií už viackrát avizovalo zámer, podľa ktorého by obce a mestá mali vyrubovať dane z nehnuteľností na základe trhových cien. Na tomto opatrení naďalej pracuje. Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) navrhuje iný systém – vyššie sadzby pre tie nehnuteľnosti, ktoré presiahnu zákonom určený výmer.

„Ministerstvo financií v súčasnosti analyzuje možnosti a dopady zavedenia nového systému zdaňovania nehnuteľností tak, aby bol nový systém čo najlepší a z pohľadu daní aj spravodlivý,“ potvrdila hovorkyňa rezortu Alexandra Gogová.

Výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina so zámerom vlády zmeniť spôsob zdaňovania nehnuteľností. súhlasí. Miestne dane sú totiž podľa neho na Slovensku relatívne nízke a je priestor na ich rast. Celkový výber z majetkových daní je v SR približne štvrtinový v porovnaní s priemerom OECD alebo tretinový v porovnaní s Poľskom, pripomenul. Navyše, zvyšovanie majetkových daní má podľa neho najmenej škodlivý vplyv na hospodársky rast.

K novému systému zdaňovania sa má využiť pripravovaná cenová mapa. Podľa R. Kičinu by ale bolo lepšie zdaňovanie paušálnou sumou. Tak, „aby sa tieto vyššie sadzby vzťahovali len na tie nehnuteľnosti, ktoré presiahnu základný, zákonom určený výmer,“ doplnil.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial