Nedeľa 29. marca. Meniny má Miroslav

Podoba minimálneho dôchodku je známa

Penzia 15.05.2015 | 01:04 0 Komentárov

Na získanie minimálneho dôchodku bude potrebné dôchodkové poistenie v dĺžke najmenej 30 rokov. Nepôjde o pevnú sumu a s pribúdajúcou dĺžkou sa bude dôchodok zvyšovať.

Zmena sa zvedie novelou zákona o sociálnom poistení. Má vstúpiť do platnosti od júla tohto roku. Po stanovenej minimálnej 30 ročnej hranici bude výška minimálnej penzie predstavovať 136 percent zo sumy životného minima. Pre tento rok to bude 269,5 eura. Sumy minimálneho dôchodku sa tak budú každoročne valorizovať podľa vývoja životného minima vždy k 1. januáru.

S každým ďalším rokom dôchodkového poistenia sa násobok životného minima bude zvyšovať o dva percentuálne body. Po dosiahnutí 40 rokov poistenia až o 3 percentuálne body.

Tieto prepočty, ale budú platiť len pre dôchodcov, ktorí neboli v druhom pilieri. Minimálna penzia sa im bude krátiť podľa toho, kedy smerovali svoje odvody na osobné účty v druhom pilieri. Do dôchodkového príjmu sa tak pri posudzovaní nároku na minimálny dôchodok nebudú započítavať doživotné penzie z druhého piliera.

Opoziční poslanci na čele s bývalým ministrom práce a sociálnych vecí Jozefom Mihálom (SaS) počas parlamentnej rozpravy avizovali, že novelu zákona pre diskrimináciu sporiteľov napadnú na Ústavnom súde SR. 

Zámerom minimálneho dôchodku je, aby dôchodcovia nebude odkázaní dodatočné dávky od úradu práce a sociálnych vecí, teda o dávku v hmotnej núdzi. 

V tomto roku by sa to malo týkať približne 75-tisíc dôchodcov. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *