Stvrtok 02. apríla. Meniny má Zita

Podporu zo ŠFRB vlani dostala tisícka žiadateľov

Štátny fond rozvoja bývania vlani podporil 939 žiadateľov. Ide o fyzické aj právnické osoby, čím sa podporila výstavba a obnova viac ako 26.000 bytov. Fond vlani posudzoval 1263 žiadostí s celkovou výškou požadovanej podpory 216,1 milióna eur. Kladne posúdil 939 žiadostí a poskytol podporu vo výške 157,9 milióna eur.

Časť z poskytnutých úverov v tomto roku podľa ministerstva využijú obce a mestá na výstavbu nájomných bytov. Podporu v tejto kategórii pritom získalo celkovo 35 žiadateľov. Najviac peňazí smeroval na program podpory obnovy bytových budov – až 82 mil. eur. Druhý najpopulárnejší program bol Kúpa novostavby. Fond sa zameriava na podporu sociálne znevýhodnených skupín. Na získanie úveru je potrebnú preukázať platobnú schopnosť, no príjem nesmie prevýšiť limit stanovený ako násobok minimálnej mzdy. Pri domácnosti jednotlivca je to 3,5 násobok.

ŠFRB v minulom roku tiež previedol účty svojich klientov z komerčných bánk do Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, v ktorej má štát 100-% účasť. Fondu sa tak podarilo ušetriť 500.000 eur, ktoré budú tiež použité na zvýšenie prostriedkov určených na poskytovanie úverov.

Zdroj: ŠFRB, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *