Pondelok 09. decembra. Meniny má Izabela

Poisťovne po krupobití v niektorých prípadoch zamietajú plnenia

Poistenie 18.07.2019 | 11:53 0 Komentárov

Napriek tomu, že poisťovne už vo veľkom preplácajú škody po nedánom krupobití, v niektorých prípadoch plnenie zamietajú. Dôvodom je nesprávne nastavená poistná zmluva, najmä vylúčenie živelný rizík.

Poisťovne hlásia po nedávnom krupobití na východe Slovenska veľké škody. Najväčšia poisťovňa na trhu Allianz – SP napríklad v sume 2,5 mil. eur. Eviduje 2300 prípadov, z čoho 1800 tvoria osobné vozidlá.

Kooperativa hlási približne 1 650 škôd, pri ktorých poistné plnenie presiahuje 2,4 mil. eur. Poisťovňa Generali zaznamenala v súvislosti s ľadovcom zatiaľ 930 škôd v celkovej hodnote takmer 1,3 mil. eur.

Napriek tomu, že poisťovne už vo veľkom vyplácajú náhrady škôd, v niektorých prípadoch plnenia aj zamietajú. Dôvodom je nesprávne nestavená poistná zmluva. Nie všetci totiž majú poistené aj živelné riziká.

„V ojedinelých prípadoch sme museli pristúpiť k zamietnutiu úhrady vzniknutých škôd, a to z dôvodu, že klienti nemali poistené živelné riziká, ktoré kryjú práve takéto škody,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Generali Poisťovne Katarína Kukurová. Ďalším dôvodom je podľa nej to, že poistná zmluva niektorým klientom už dávnejšie zanikla z dôvodu neplatenia poistného.

Podobne postupuje aj Kooperativa. Zamieta náhradu vtedy, ak riziko poškodenia krupobitím nebolo kryté v rámci dojednaného poistenia. Aj Komunálna poisťovňa pre agentúru SITA potvrdila, že niekoľko prípadov zamietla. Podľa jej hovorcu Dalibora Mihalkina bolo dôvodom nedodržanie zmluvných podmienok alebo to, že poškodená vec nebola zahrnutá v poistnej zmluve.

Krupobitie, ktoré postihlo východ Slovenska koncom júna, dokazuje dôležitosť poistenia. Škody na domoch kryje poistenie nehnuteľnosti a škody na vozidlách havarijné poistenie. Dôležité však nie je len poistenie mať, ale mať ho aj správne nastavené. Vidina znížiť si platbu vylúčením živelných udalostí môže byť lákavá, no nie vždy sa vypláca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *