Utorok 24. novembra. Meniny má Emília

Poisťovne spúšťajú kampaň proti 8 % odvodu z neživotného poistenia

Slovenská asociácia poisťovní (SLASPO) spúšťa kampaň proti novému odvodu z neživotného poistenia. „Ide o skrytú daň, ktorú sa chystá vláda uvaliť na zodpovedných ľudí, ktorí dobrovoľne chránia seba a svoj majetok neživotným poistením. Štát ľuďom zoberie osem percent z ich poistného a za tieto peniaze im prinesie drahšie poistky.

Považujeme za dôležité vysvetľovať ľuďom, čo tento zámer vlády pre nich bude znamenať a apelovať na poslancov, aby zabránili uvaleniu ďalšej dane na občanov tohto štátu,“ vysvetľuje zámer kampane generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní JUDr. Jozefína Žáková. 

Kampaň beží na webstránke www.rukyprec.sk a samostatnom Youtube kanáli.

NBS: Zákon dostane odvetvie do straty, zvýši poistné a bude mať negatívny dopad na štát  Národná banka Slovenska v Správe o stave a vývoji finančného trhu za prvý polrok 2016 varuje, že navrhovaný 8 % odvod z poistného by výrazne zasiahol ziskovosť poistného sektora a viedol by k zvýšeniu cien. Podľa prepočtu na výsledky roku 2015 NBS uvádza, že:

  • celé odvetvie neživotného poistenia by skončilo v strate, najmä: havarijné poistenie, poistenie úrazu a choroby, asistenčné poistenie a poistenie právnej ochrany,
  • zvýšenie poistného je pravdepodobné,
  • odvod bude mať negatívny dopad na dane a štátny rozpočet – odvod 8 % by spôsobil zvýšenie nákladov celého  sektora o 52,5 mil. eur. Zníženie zisku poisťovní z neživotných poistení sa odhaduje až k hranici 98 % ─ to znamená, že štát nezíska prakticky žiadne dane z príjmu a existujúceho osobitného odvodu zo zisku.

Zmenu obsahuje novela zákona č. 39/2015 o poisťovníctve. „Odvod je dvojnásobne vyšší ako marža poisťovní z neživotného poistenia. Keďže poisťovne sú viazané prísnymi pravidlami solventnosti podľa smernice EÚ Solventnosť II, nemajú inú možnosť, ako skôr či neskôr zvýšiť ceny,“ vysvetľuje  J. Žáková a dodáva: „Štát tým nielen nedosiahne sľubovaný príjem pre štátny rozpočet, ale, naopak, stratí. Po zdražení poistiek sa menej ľudí poistí, štát získa menej zo skrytej dane a navyše bude vystavený požiadavkám nepoistených ľudí na finančnú pomoc pri povodniach, víchriciach a iných katastrofách. A na platenie škôd sa budú skladať všetci ľudia zo svojich daní, vrátane tých, ktorí sú zodpovední a poistili sa.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial