Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Poisťovne vyzývajú na stiahnutie novely o poisťovníctve

DanePoistenie 11.11.2016 | 16:31 0 Komentárov

Slovenská asociácia poisťovní vyzýva vládu, aby stiahla návrh novely zákona o poisťovníctve v tejto podobe stiahla z rokovania parlamentu. Dôvodom má byť jej protiústavnosť.

„Zo znenia návrhu a praktického dopadu je zrejmé, že štát chce trestať zodpovedných občanov a podnikateľov, ktorí sa poisťujú dobrovoľne, pretože sú zodpovední za seba, svoje rodiny a za svoje podnikanie. Vláda na nich chce uvaliť 8-% skrytú daň a potrestať ich za to, že dobrovoľne a zodpovedne chránia seba a svoj majetok. Tento návrh je navyše podľa nášho názoru protiústavný. Preto vyzývame vládu, aby návrh stiahla z parlamentu,“ povedala podľad TASR Jozefína Žáková, generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní. 

Problém s Ústavou SR je podľa predstaviteľov poisťovní retroaktivitu návrhu. Odvolávajúc sa aj na správu Národnej banky Slovenska, ktorá konštatuje, že odvod z poistného by výrazne zasiahol ziskovosť poistného sektora a viedol by k zvýšeniu cien. 

Ministerstvo financií ako autor novely ráta s príjmom 50 mil. eur. Poisťovne však na základe výsledkov odvetvia neživotného poistenia za rok 2015, upozorňujú, že odvetvie by zo zisku 39 miliónov eur spadlo do mínusu 13,6 milióna eur.

Ministerstvo financií však argumentuje tým, že vyššie náklady na odvod by mali absorbovať poisťovne bez zvyšovania cien. Spoliehajú sa pritom na konkurenciu medzi nimi. Rezort teda nepredpokladá, že došlo k zvýšeniu cien a tým aj nedostupnosti poistenia pre slabšie skupiny obyvateľstva. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *