Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Pokles ekonomiky eurozóny by mohol dosiahnuť „len“ 5,5 %

Makroekonomika 05.05.2020 | 10:26 0 Komentárov

Analytici sú o niečo optimistickejší ako ECB. Tá v nedávnej prognóze predpovedala európskej ekonomike pokles až o 12 percent. Prognostici, ktorých centrálna banka v prieskume oslovila, očakávajú spomalenie „len“ o 5,5 percenta.

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová minulý týždeň uviedla, že banka tento rok očakáva pokles ekonomiky o päť až 12 percent.

Európa sa v prvom kvartáli medziročne ekonomicky prepadla o 14,8 percent, čo je viac ako USA (o 4,8 %). HDP eurobloku sa tak dostalo na úroveň spred troch rokov. Najviac zasiahnuté bolo Francúzsko, Španielsko a Taliansko. Ešte väčší pokles sa očakáva v druhom kvartáli. ECB preto revidovala svoju celoročnú prognózu smerom nadol.

Následne však realizovala prieskum medzi prognostikmi, ktorý sa koná každý kvartál pod názvom Prieskum profesionálnych prognostikov. Z toho vyšli už o niečo optimistickejšie čísla. Ekonómovia očakávajú pre tento rok pokles o 5,5 percenta. Vychádzajú z aktuálneho postupného otvárania európskych ekonomík. Dopad by tak nemusel byť až taký vážny, ako očakáva ECB.

Oživenie však bude pomalé. Na budúci rok by malo HDP vzrásť len o 4,8 percenta, čo znamená, že na budúci rok sa ešte nepodarí vymazať stratu z tohto roka. Spomalenie ekonomickej aktivity sa odrazí aj na inflácii, ktorá sa spomalí z očakávaného 1,2 percenta na len 0,4 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *