Streda 08. apríla. Meniny má Albert

Pokles nezamestnanosti sa v júli zastavil

Makroekonomika 21.08.2019 | 11:03 0 Komentárov

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júli 4,97 percenta. Ide o rovnakú úroveň ako v predchádzajúcom mesiaci. V porovnaní s minulým rokom nezamestnanosť klesla o 0,50 percentuálneho bodu.

Údaje zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR).

Do práce bolo ku koncu siedmeho mesiaca pripravených nastúpiť 136 973 osôb, čo je tiež takmer tak isto ako v júni. Medziročne došlo k poklesu o 8,9 percenta.

Miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v júli tohto roka 6,07 percenta. Medzimesačne vzrástla o 0,03 percentuálneho bodu.

Pokles nezamestnanosti tak narazil na svoje limity. Dochádza k tomu i napriek letnej sezóne, keď je dispozícií viacero príležitostných pracovných miest. Nezamestnanosť ešte stále klesá v štyroch krajoch Slovenska. Najvýraznejšie v Košickom. V Bratislavskom kraji naopak došlo v júli k nárastu.

Najviac pracovných miest je napriek tomu stále k dispozícií v Bratislavskom kraji, najmenej naopak v Banskobystrickom kraji.

Minister práce Ján Richter vyjadril s júlovými výsledkami trhu práce spokojnosť. Neobjavili sa podľa neho signály blížiacej sa krízy, ktoré avizujú zamestnávatelia.

Ekonomika Slovenska však v druhom kvartáli podľa Štatistického úradu výrazne spomalila. Rástla len o 1,9 percenta, kým sa čakal rast o 3,5 percenta.

Ochladenie hlásia významní obchodný partneri Slovenska, najmä Nemecko a Čína. Ak bude tento trend pokračovať firmy budú musieť redukovať stavy zamestnancov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *