Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Pokojný záver týždňa pred sviatkami

Posledný deň pred vianočnými sviatkami sa opäť raz niesol v pokojnom duchu, keďže makroekonomické dáta nepriniesli žiadne výrazne prekvapenia. Pred začiatkom obchodnej seansy v Európe sa vyhlasovala spotrebiteľská dôvera v Nemecku, ktorá skončila na hodnote 9,9, čo je  v súlade z predpokladom. 

Vo Švajčiarsku sme sa dozvedeli ekonomický indikátor KOF, ktorý je na hodnote 102,2, zatiaľ čo predpoklad bol jemne optimistickejší na hodnote 103,1. Nasledujú podnikateľské investície vo veľkej Británii, ktoré rastú o 0,4 % za tretí kvartál, predpoklad bol však až na úrovni +0,9 %. Medziročne je tento ukazovateľ v poklese o 2,2 %, čo je pokles z predchádzajúcej úrovne –0,8 %.

Makroekonomické dáta z Európy uzatvára rast HDP Veľkej Británie, kde sa zaznamenal rast o 0,6 % za tretí kvartál, pri predpokladanom raste o 0,5 %. Medziročne rastie britská ekonomika o 2,2 %, priemerný odhad analytikov bol však na úrovni 2,3 %, nejde tak o nič neočakávané. Európske akciové indexy končili deň prevažne v zisku, kde si oproti predošlému dňu polepšil britský FTSE 100 o 0,06 %, francúzsky CAC 40, ktorý rastie o 0,10 % a paneurópsky Euro Stoxx 50 +0,14 %. Nemecký DAX ako jediný klesá o 0,05 %.

Za veľkou mlákou boli dáta chudobnejšie, na začiatok sa vyhlasoval medzimesačný rast HDP v Kanade, kde klesá HDP o 0,3 %, pri predpokladanom raste o 0,1 %. Následne sa vyhlasoval Michigan Spotrebiteľská dôvera, ktorá je na hodnote 98,2, zatiaľ čo predošlá hodnota a aj predpoklady boli na hodnote 98. Na koniec sme sa dozvedeli predaje nových domov, ktoré medzimesačne vzrástli o 5,2 %, pri predchádzajúcom poklese o 1,4 %. Americké akciové indexy končili deň v zisku, Dow +0,07 %, SPX +0,12 % a NASDAQ +0,28 %.

Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p, a.s. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *