Utorok 22. január. Meniny má Zora

Pokus o prevrat v Turecku stál tamojšiu ekonomiku až 12% HDP

EUROInvestície 15.08.2016 | 11:02 0 Komentárov

Nedávny pokus o prevrat v Turecku a následné čistky nezostali bez odozvy. Turecká vláda náklady odhadla na sto miliárd dolárov, pričom hrubý domáci produkt (HDP) krajiny je 800 miliárd USD. Tieto náklady teda zodpovedajú 12tim percentám HDP. 

„Sú to najmä straty na príleve zahraničných investícii. Ako aj straty v cestovnom ruchu. Len v júli evidovali 40 percentný pokles zahraničných turistov. Cestovný ruch tvorí 11 % HDP Turecka,“ vysvetlil pre TASR analytik Sberbank Vladimír Vaňo. O celkovom dosahu pokusu o prevrat podľa neho rozhodne to, ako sa zachovajú zahraniční investori, či sa pozviecha cestovný ruch a ako sa to odzrkadlí na spotrebe domácností v Turecku.

Turecko je pätnásta najväčšia ekonomika na svete. S EÚ má od polovice 90-tych rokov colnú úniu. V minulosti smerovala na trhy únie polovica tureckých exportov. V súčasnosti je to asi tretina, pretože Turecko viac diverzifikuje svoje vývozy. EÚ preto nepocíti ekonomický vplyv pokusu o prevrat. „Najväčšie je však geopolitické riziko spojené s migračnou krízou,“ povedal V. Vaňo.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *