Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Pokus o prevrat v Turecku zvyšuje neistotu na trhoch

V noci z piatka na sobotu sa v Turecku odohral pokus o vojenský prevrat. Počas nočných nepokojov prišlo o život viac ako 290 ľudí a mnoho ďalších bolo zranených. V krajine bolo v súvislosti s pokusom o prevrat zatknutých viac ako 6 tisíc ľudí, vrátane 29 vysokopostavených generálov.

Zatýkalo a odvolávalo sa v radoch armády, polície, aj sudcov. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan prevrat tvrdo odsúdil a aj vďaka jeho výzve, aby sa občania vybrali do ulíc vzoprieť sa pokusu o prevrat, bol puč prekazený.

K pokusu o puč prišlo v období, v ktorom Turecko zaznamenalo teroristické útoky, naposledy na Ataturkovom letisku v Istanbule. Krajina čelí bojom s tzv. Islamským štátom a zapája sa do operácií v Sýrii.

Po zmarenom pokuse o prevrat je pravdepodobné, že pozícia prezidenta Erdoğana a jeho Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) sa v krajine posilní a prezident podnikne ďalšie, hoci aj nie najdemokratickejšie kroky k tomu, aby upevnil svoju moc a priblížil sa k prezidentskému systému. Nedajú sa vylúčiť ani predčasné parlamentné voľby v prípade, že AKP bude chcieť využiť momentum a zvýšiť svoje zastúpenie v parlamente.

Nedávny pokus o prevrat a následné udalosti môžu zhoršiť vzťahy medzi Tureckom a jeho partnermi v EÚ a USA. Rozporuplné sú hromadné odvolávania a zatýkania najmä v radoch justície, či nastolená otázka znovuzavedenia trestu smrti (ten bol v Turecku naposledy vykonaný v roku 1984 a od roku 2004 je zrušený). Turecká vláda viní z pokusu o puč exilovaného klerika Fethullaha Gulena, ktorý žije v USA a žiada o jeho vydanie. USA požadujú dôkaz o vine Gulena, predtým ako by mal byť vydaný. 

Celkovo môže v najbližšom období pretrvávať politická neistota, ktorá spolu s uvoľnenou menovou politikou môže tlačiť tureckú líru nadol oproti americkému doláru. Riziková prirážka na tureckých dlhopisoch môže byť precenená smerom nahor a neistota by mohla negatívne vplývať na investície v regióne. Zatiaľ by to nemuselo spôsobiť zníženie kreditného hodnotenia krajiny, ale v strednodobom horizonte to vytvára skôr negatívny výhľad.

Katarína Muchová – analytička Slovenskej sporiteľne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *