Streda 25. novembra. Meniny má Katarína

Politická kríza EÚ zažehnaná – lídri sa dohodli na vytvorení fondu obnovy

Makroekonomika 24.04.2020 | 11:32 0 Komentárov

Predsedovia vlád členských krajín Európskej únie sa na mimoriadnom online summite vo štvrtok večer dohodli na prijatí finančného balíka v hodnote 540 miliárd eur.

Fond bude určený na stimuláciu európskej ekonomiky po opadnutí pandémie nového koronavírusu. Pôjde o opatrenia na podporu firiem, zamestnancov a zdravotníckych systémov postihnutých epidémiou.

Balík bude tvorený z príspevkov jednotlivých členských krajín. Nemecká kancelárka Angela Merkelová po videosamite uviedla, že je v záujme Nemecka, aby Berlín zvýšil príspevky do budúceho rozpočtu únie a do fondu obnovy. „Nemecku sa bude dariť, len ak sa bude dariť aj Európe,“ povedala.

Dohoda upokojila najmä Talianov. Premiér Giuseppe Conte uviedol, že dohoda predstavuje „veľký pokrok, ešte pred niekoľkými týždňami nepredstaviteľný“.

Taliansky minister hospodárstva Roberto Gualtieri ocenil, že lídri na samite uznali nevyhnutnosť a urgenciu navrhovaného európskeho fondu na obnovu. To je podľa neho úspechom pre Taliansko a ďalšie krajiny, ktoré požadovali takéto riešenie.

Zmierlivý postoj zastáva francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý očakáva ešte ťažké rokovania. „Existujú názorové rozdiely. Táto asymetria sa ešte prehĺbi, ak ju neskorigujeme,“ upozornil. Budú podľa neho potrebné rozsiahle programy pomoci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial