Pondelok 18. novembra. Meniny má Eugen

Poľsko – miesto na podnikanie. Aká právna forma je najvýhodnejšia?

Dane Peter Apolen 17.04.2014 | 11:55 0 Komentárov

Novely Zákonov o DPH a dani z príjmov, ktoré vstúpili do platnosti od januára 2014, zaviedli mnoho zmien, ktoré podnikateľským subjektom značne skomplikovali život a mali negatívny dopad aj na atraktívnosť Slovenska ako miesta pre nové investície. V nadväznosti na novoprijaté opatrenia premýšľa viacero podnikateľov o premiestnení svojej podnikateľskej činnosti do niektorého zo susedných štátov.

Kým Slovensko obsadilo v aktuálnom prieskume agentúry Bloomberg nelichotivú 14. priečku, práve Poľsko bolo označené za najlepšiu krajinu na podnikanie vo východnej Európe. Medzinárodná poradenská spoločnosť Accace vám prináša prehľad základných podmienok a špecifík jednotlivých právnych foriem podnikania v Poľsku.

Z  prieskumu medzinárodnej agentúry Bloomeberg, ktorý zverejnila 24.1.2014 na svojej webovej stránke, vyplynulo, že Poľsko je najlepšia krajina na podnikanie v rámci východnej Európy a strednej Ázie. Podľa prieskumu si Poľsko zaslúžilo prvenstvo medzi porovnávanými 21 krajinami regiónu najmä vďaka neustále rastúcemu spotrebiteľskému trhu a zlepšujúcej sa infraštruktúre. Slovenská republika obsadila z krajín Vyšehradskej štvorky najhoršie umiestnenie – 14. miesto. Horšie ako my sa umiestnili hlavne krajiny z bývalého Sovietskeho zväzu ako Ukrajina či Bielorusko.

Poľsko, postkomunistická krajina s viac ako 38.5 miliónmi obyvateľov, patrí medzi najrýchlejšie rastúce európske ekonomiky a je stále zaujímavejšia aj pre slovenských podnikateľov zamýšľajúcich rozšíriť svoj biznis v zahraničí.

Novo predstavené daňové licencie ako aj neustále meniaca sa legislatíva a zvyšovanie daňovo-odvodového zaťaženie v dôsledku konsolidácie verejných financií na Slovensku vysielajú negatívny signál pre začínajúcich či už slovenských alebo zahraničných podnikateľov. Mnoho podnikateľov rozmýšľa preto o presune svojej podnikateľskej činnosti práve do Poľska.

Výber najvhodnejšej právnej formy

Ak ste sa aj vy rozhodli, či už vplyvom spomínaných zmien alebo z iných dôvodov, presunúť alebo rozšíriť svoje podnikateľské aktivity do Poľska, je potrebné zamyslieť sa nad tým, ktorá právna forma je pre vás najvhodnejšia.

Podnikatelia si často neuvedomujú dôsledky výberu právnej formy podnikania, najmä s ohľadom na budúcnosť. Mnohé budúce starosti sa môžu viazať práve na toto rozhodnutie – správnu voľbu právnej formy. 

Ako uviedla Agnieszka Samborska, Corporate Services Manager poľskej pobočky Accace, medzi najpopulárnejšie právne formy podnikania v Poľsku, ktoré preferujú najmä zahraniční podnikatelia, patrí spoločnosť s ručením obmedzeným a pobočka zahraničného podnikateľa. Pre ľahšie rozhodovanie vám prinášame prehľad špecifík týchto právnych foriem:

Špecifiká

Pobočka zahraničného podnikateľa

Spoločnosť s ručením obmedzeným

Postavenie

Súčasť zahraničného podnikateľa – subjekt je oddelený iba organizačne

Nezávislé – samostatný právny subjekt

Oprávnenie pre vstup do právnych transakcií

Nemá oprávnenie – transakcie sú  vykonávané zahraničným podnikateľom

Má oprávnenie

Zodpovednosť za dlhy

Zahraničný podnikateľ je plne zodpovedný za dlhy

Spoločníci neručia za dlhy spoločnosti

Požiadavky na kapitálový podiel

Nevyžaduje sa žiadny kapitálový podiel

Minimálny základný kapitál je 5 000 PLN (cca. 1 196,77)

Kapitálový vklad

Kapitálový vklad nie je predmetom dane – pohyby kapitálu sú uskutočnené v rámci jedného subjektu

Akcionári nemôžu využívať vložený kapitálový vklad bez zdanenia alebo iných právnych následkov

Druh činnosti

Iba v rámci činnosti zahraničného podnikateľa

Druh činnosti môže byť zvolený ľubovoľne

Sadzba dane

19%

19%

Registračné poplatky sú pri oboch typoch spoločností rovnaké, preto je dôležité si dobre zvoliť najvhodnejší typ. V prípade oboch spoločností trvá zápis do obchodného registra približne 2 až 4 týždne. Proces založenia spoločnosti trvá v Poľsku dlhšie ako na Slovensku a to najmä v dôsledku tzv. „pravidlu jedného okienka“.

„Pravidlo jedného okienka“ slúži na zjednodušenie zakladania spoločnosti. V praxi to znamená, že všetky potrebné dokumenty na založenie spoločnosti sa podávajú na súd, ktorý už dokumenty distribuuje ďalej na príslušné úrady (daňový úrad, štatistický úrad a iné). Toto proces založenia spoločnosti síce zjednodušuje, ale aj významné predlžuje.

Poľská vláda s cieľom urýchliť proces zakladania spoločnosti, predstavila možnosť expresného založenia spoločnosti za 24 hodín. Nevýhodou pri tomto expresnom založení je avšak to, že stanovy majú predpísanú normu, ktorú nie je možné meniť. Ak vám toto nevyhovuje a napriek tomu chcete založiť spoločnosť čo najrýchlejšie, aby ste dokázali okamžite reagovať na vynárajúce sa príležitosti z okolia, odporúčame uprednostniť kúpu tzv. ready-made spoločnosti. Pri kúpe ready-made spoločnosti môžete začať podnikať hneď v prvý deň podpísania zmluvy o kúpe podielu.

Zdroj: Accace

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *