Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Pomohli Valóni k lepšej dohode CETA?

Dohoda o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Kanadou vyvolávala odpor naprieč celou Európou. Kritici jej vyčítali ohrozenie konkurencieschopnosti európskych firiem. Postihnuté malo byť najmä poľnohospodárstvo. 

Do poslednej chvíle to vyzeralo, že dohodu zablokuje parlament belgického regiónu Valónsko. Nakoniec však povolil a dohoda je vraj lepšia ako predtým.

K Valónom sa preto, v nádeji na jej zablokovanie, upreli zraky všetkých európskych odporcov dohody. „Máme lepšiu dohodu“ nakoniec mohol vo valónskom parlamente povedať premiér tamojšej vlády Paul Magnette. Tomuto vyhláseniu predchádzala séria rokovaní a vyjednávaní. Zrodila sa tak kompromisná vnútrobelgická dohoda, ktorá vraj nespokojným regiónom poskytuje záruky na ich výhrady.

P. Magnette sa pochválil, že vďaka dianiu okolo CETA bude valónsky parlament „slávny vo všetkých štyroch kútoch sveta“. „Sme hrdí, že sme Valóni,“ dodal.

Belgický región naskočil na protiglobalizačnú vlnu, ktorá zmietla zo stola i v rovnakom čase pripravovanú dohodu TTIP s USA. Podľa odborníkov ide o posledný pokus uzavrieť dohodu o voľnom obchode v tomto rozmere v najbližšom čase. Strach a antliglobalizačné nálady sú totiž stále silnejšie a ďalšiemu spájaniu sa kontinentov preto nateraz odzvonilo.

Dohody o odbúraní obchodných bariér, ako napríklad ciel, majú pritom znížiť a nie zvýšiť konkurencieschopnosť firiem. Otvárajú im nové trhy a hľadajú nových zákazníkov. Samozrejme, že ale len tým šikovnejším. Slabé firmy by príchodom konkurentov spoza Atlantiku zanikli. Ale slabé firmy by tak, či tak mali zaniknúť čím skôr.

„Opravená CETA nám umožní nadviazať bratské vzťahy s Kanaďanmi a udržiavať s nimi bližšie hospodárske, obchodné a politické styky…,“ zhodnotil nakoniec P. Magnette a to aj napriek tomu, že dohoda je podľa neho nespravodlivá. EÚ by síce mala na dohode získať 12 miliárd eur ročne a Kanada len osem miliárd, pri prepočte na počet obyvateľov je ale dohoda podľa neho „desaťkrát zaujímavejšia pre Kanadu ako pre Európsku úniu.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *