Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Akciový komentár: Poprava sa odkladá

FOMC (výbore pre operácie na voľnom trhu vo FEDe) dnes zverejnil svoje novembrové rozhodnutie ohľadom výhľadu menovej politiky FEDu. Podľa viacerých názorov malo ísť o najdôležitejšie zasadnutie FEDu za takmer celú jeho storočnú históriu.

Otázkou roka bola „akou sumou bude FED ochotný podporiť finančné trhy pri nákupe finančných aktív z trhu cez kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky“.

Číslo roka je „600 mld.“

Dlho očakávaná odpoveď znie 600 mld. USD do konca 2Q 2011, čo spolu s reinvestovaním výnosov z exspirovaných už nakúpených USD dlhopisov dáva celkový objem nákupov aktív na úroveň 850-900 mld. USD. FED sa tak v priebehu nasledujúcich mesiacov rozhodol podporiť mesačne finančné trhy sumou 75 mld. USD. Tento objem kvantitatívneho uvoľňovania menovej pol politiky FEDu naplnil trhové očakávania a môžeme ho považovať za neutrálny kompromis.

Tabuľka rozloženia nákupu FEDu podľa splatnosti USD dlhopisov

Riziko ostáva

Za kľúčovejšie faktory dnešného rozhodovania považujeme zrušenie interného predpisu FEDu, že môže vlastniť iba 35% z každej novej emisie USD štátnych dlhopisov. Čo spolu s komentárom o permanentnom monitorovaní programu menovej politiky vytvára hrozbu prípadne ďalšieho kola kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky vo FEDe (koniec roka 2011, resp. začiatok roka 2012 ). Monetizácia (znehodnotenie) amerického dlhu cez inflačné riziká a podhodnotenie USD sa tak stáva krutou hrozbou na finančných trhoch. Zrušenie 35%-nej hranice sa dá chápať i iného pohľadu ak chce FED krátkodobo naliať spätne na trh v horizonte 8-mich mesiacov takmer 800-850 mld. USD musí mať dostatočnú ponuku a to pri 35%-nej bariére pri aukciách nedokáže realizovať. Musel sa tak rozhodovať či príjme nižší objem, resp. predlží časový horizont na aktuálny objem , alebo zruší interný predpis. Výsledok poznáme.

Negatíva ostávajú

Z ďalších komentárov zaujali vyhlásenia o „nízkych sadzbách FEDu počas dlhého časového obdobia“, čo pri súčasnom navŕšení bilancie FEDu o 600 mld. USD na takmer 3 bil. USD vytvára potenciál nulových sadzieb FEDu navždy. Zároveň i komentáre k negatívnejšiemu výhľadu ekonomiky dávajú možnosť zadných dvierok pre ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania v horizonte niekoľkých desiatok mesiacov.

Celkovo sa tak po dnešnom FOMC dá konštatovať, že poprava sa nekonala USD ešte dýcha, ale jeho výhľad je negatívnejší ako pred niekoľkými dňami. Trhy tak majú energiu na niekoľko mesiacov, ktorá by však mala byť trhom v podstate celá započítaná a preto neprekvapí ani skoré vytriezvenie a obrat na trhoch už koncom roka. Ani to však nemusí stačiť na to, aby FED pochopil, že tlačením peňazí pracovné miesta nevytvorí.

Dnešný vývoj

Akciové trhy dnes ocenili objem 600 mld. USD od FEDu nasledujúcimi známkami DJIA 0,24%, SP 0,37%, Nasdaq 0,27, čo skôr pripomína úsmev cez slzy.

Zdroj: Valér Demjan, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *