Nedeľa 09. augusta. Meniny má Ľubomíra

Portugalsko nesplní podmienky poslednej tranže pomoci

Portugalsko sa zriekne poslednej splátky medzinárodnej pomoci. Dôvodom ale nie je sebestačnosť krajiny, ale neschopnosť plniť podmienky programu. Krajina nedodrží termín úsporných opatrení, ktoré mala realizovať. Tamojší ústavný súd totiž neodobril zníženie platov vládnych zamestnancov a zníženie dôchodkov. Vláda ale chce hľadať rezervy inde.

Posledná tranža pomoci mala predstavovať 2,6 miliardy eur. Rozhodnutie o jej odmietnutí už uviedla i ministerka financií Maria Luís Albuquerqueová. Krajina získala v roku 2011 od Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) záchranný úver v celkovej výške 78 miliárd eur.

Lisabon dostával peniaze od veriteľov postupne po splátkach. Podmienkou pre uvoľnenie každej splátky bolo zavádzanie reforiem a úsporných opatrení podľa dohodnutého časového harmonogramu.

Vláda zatiaľ nevie, kde získa potrebné peniaze.. Ministerka Albuquerqueová dodala, že Portugalsko má dosť financií na chod štátu do polovice budúceho roka.

Medzinárodní veritelia v spoločnom vyhlásení uviedli, že berú rozhodnutie Portugalska na vedomie a vítajú rozhodnutie vlády, ktorá hľadá nové cesty k splneniu fiškálnych cieľov. Povzbudili lisabonský kabinet, aby pokračoval v štrukturálnych reformách, ktoré sú nevyhnutné pre dosiahnutie udržateľného rastu ekonomiky a tvorbu nových pracovných miest.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *