Sobota 11. júla. Meniny má Milota

Poslanci budú rokovať o zmenách v 2. pilieri

Penzia 22.03.2017 | 08:40 0 Komentárov

Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení sa bude prerokovávať na dnešnom (stredajšom) rokovaní Národnej rady SR. Po schválení sociálnym výborom ju tak čaká druhé čítanie v pléne. Novela má znížiť limit dôchodku, od ktorého bude možné nechať si vyplatiť úspory v druhom pilieri v hotovosti.

Hranica, od ktorej sa budú môcť sporitelia rozhodovať o použití nasporených peňazí sa zníži. Podmienkou podľa súčasnej podoby návrhu je, že súčet súm všetkých dôchodkových dávok, teda z prvého piliera, prípadných výsluhových dôchodkov policajtov a vojakov, či dôchodku z cudziny a sumy dôchodku z druhého piliera bude vyšší ako aktuálny priemerný starobný dôchodok z prvého piliera, na ktorý vznikol nárok od 1. januára 2004. V súčasnosti by išlo o sumu 425 eur.

Na tejto hranici sa dohodli koaličné strany. „Ak sme tímoví hráči v politike, a ja sa za neho považujem, tak to budeme rešpektovať,“ povedal pre TASR minister práce Ján Richter.

So znížením hranice dôchodku, od ktorého je možné požiadať o výplatu úspor v hotovosti, tzv. programový výber, však nesúhlasia životné poisťovne. Bude to pre ne znamenať zníženie objemu peňazí, s ktorými budú pracovať. Teda menšie príjmy pri rovnakých nákladoch. „Nepredpokladám, že nebudú reagovať odchodom z tejto činnosti, vzhľadom na prostriedky, s ktorými budú hospodáriť v budúcnosti,“ očakáva minister práce.

Úpravu programového výberu podporuje aj opozičný poslanec a bývalý minister sociálnych vecí Jozef Mihál. Podľa neho navrhované zmeny vyvinú tlak na životné poisťovne, aby ponúkali sporiteľom vyššie anuitné dôchodky. Vysvetľuje, že zhruba polovica sporiteľov dnes nevyužíva možnosť nechať si vyplácať anuitu, ale necháva si úspory aj po dosiahnutí dôchodkového veku v dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Som rád, že Most-Híd si presadil túto agendu vo vládnej koalícii,“ konštatuje J. Mihál.

Novela zákona by mala podľa pozmeňujúceho návrhu Ľubomíra Vážneho nadobudnúť účinnosť 1. februára 2018.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *