Stvrtok 02. apríla. Meniny má Zita

Poslanci navrhujú zvýhodniť kritériá mladomanželských pôžičiek

BankyBývanie 01.10.2019 | 17:00 0 Komentárov

Národná rada SR bude rokovať o novele zákona o ŠFRB. Dôvodom je sprístupniť mladomanželské pôžičky širšiemu okruhu žiadateľov.

Kým dnes môžu o mladomanželskú pôžičku žiadať manželia najviac do roka po svadbe, po novom by mali mať túto možnosť až do troch rokov po svadbe. Podmienka ich maximálneho veku 35 rokov zostane zachovaná.

Zmeniť sa má ja kritérium maximálneho príjmu. Dnes majú pôžičku získať možnosť ľudia s príjmom do štvornásobku životného minima, po novom budú môcť zarábať až päťnásobok minima. Príjem manželov sa posudzuje spoločne.

So zmenou prišli poslanci strany Most-Híd. Chcú tak reagovať na relatívne nízky záujem o túto formu podpory pri obstaraní bývania. Za prvý mesiac fungovania o pôžičku požiadalo len desať párov. Systém tejto štátnej podpory funguje od júla.

„Cieľom je rozšíriť okruh osôb, ktoré môžu požiadať o podporu na obstaranie bývania, a to predovšetkým s ohľadom na mladomanželov a mladé rodiny,“ uviedli poslanci v predkladacej správe k aktuálne novele zákona.

„Uvedená zmena reaguje na podnety z praxe a jej cieľom je umožniť získanie podpory na obstaranie bývania pre ešte širšiu skupinu žiadateľov,“ priblížili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *