Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Poslanci nebudú hlasovať o zafixovaní veku odchodu do dôchodku

Penzia 19.06.2018 | 15:30 0 Komentárov

O návrhu o zastropovaní veku odchodu do dôchodku na 64 rokov nebudú poslanci hlasovať teraz, ale až na schôdzi po letných prázdninách v septembri. Pôjde len o hlasovanie o posunutí návrhu do druhého čítania.

Podpredseda sociálneho výboru Ján Podmanický to odôvodnil potrebou získať väčší časový priestor na rokovania.

Návrh na zmenu ústavného zákona, ktorým sa má dôchodkový vek zastropovať, predložili do parlamentu poslanci koaličnej strany Smer-SD. Na jeho definitívne schválenie potrebujú ústavnú väčšinu, teda 90 hlasov.

Výhrady k návrhu však má časť koalície aj opozície. Nie je teda isté, či by návrh získal podporu. Časť opozície – Sme rodina a OĽaNO – by návrh podporili, no kladú si rôzne podmienky. Proti je SaS a Most-Híd, ako aj nezaradení poslanci. Návrh kritizuje aj Inštitút finančnej politiky, ktorý vyčíslil, že tento krok bude mať negatívny vplyv na rast výdavkov na dôchodky a môže spôsobiť aj pokles samotných dôchodkov.

Cieľom SMERu-SD je zafixovať dôchodkový vek na 64 rokov a to bez ohľadu na zmeny v demografii. Priemerná dĺžka dožitia sa totiž postupne zvyšuje, a s ňou aj zdravotný stav obyvateľov. Ľudia v tom veku teda budú v budúcnosti v lepšej zdravotnej a pracovnej kondícií, ako dnes. SMER-SD argumentuje sociálnymi právami.

S alternatívnym návrhom prišiel Mostu-Híd. Ten navrhuje zverejňovať aktuálny vek odchodu do dôchodku vždy päť rokov vopred, aby bol človek päť rokov pred dôchodkom informovaný. V súčasnosti sa totiž vek odchodu do dôchodku určuje na rok dopredu. V praxi to napríklad znamená, že napríklad 60-ročný pracujúci ešte stále nevie, kedy bude môcť ísť do dôchodku.  Návrh už parlament posunul do druhého čítania.

Tento návrh je odkonzultovaní s rezortom práce, ale aj s koaličnými partnermi, ktorí ho odsúhlasili. „Nemôžeme zatvárať oči pred tým, že dnes starí ľudia nevedia, koľko ešte budú pracovať. Vnímame to ako problém, keďže ľudia nemajú istotu vopred stanoveného dôchodkového veku, tak si nemôžu vopred plánovať dôležité životné rozhodnutia,“ priblížila poslankyňa Mosta-Híd Irén Sárközy.

Prijatím návrhu by sa podľa poslancov zvýšila transparentnosť, prehľadnosť a zrozumiteľnosť dôchodkového systému. Inšpiráciou bol pre poslancov dôchodkový systém v Českej republike, ktorý taktiež ustanovuje dôchodkový vek na dlhšie obdobie do budúcnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *