Utorok 07. júla. Meniny má Oliver

Poslanci sa budú zaoberať horným limitom veku odchodu do dôchodku

Penzia 13.03.2018 | 12:17 0 Komentárov

Výbor Národnej rady pre sociálne veci posunul na prerokovanie parlamentu petíciu občanov, ktorá žiada zastropovanie maximálneho veku odchodu do dôchodku na 64 rokov. V súčasnosti je v zákone zakotvené postupné posúvanie tejto hranice podľa strednej dĺžky života.

Petíciu organizoval Odborový zväz KOVO. Jeho podpredsedníčka Monika Benedeková poslancom na sociálnom výbore uviedla, že návrh sa opiera o prax v iných krajinách Európskej únie. „Dali sme to na 64 rokov práve preto, že zastupujeme ťažké profesie. Predstava, že by hutník pri vysokej peci pracoval do nejakých 68 rokov, je pre nás úplne nereálna. Budeme tlačiť na to, aby vek bol zostropovaný. Otázka, v akej výške, je na diskusiu,“ povedala. OZ KOVO doručil ešte vo februári vo februári celkovo 7272 petičných hárkov s podpismi občanov.

„Rozumiem tomu, že očakávania sú také, aby sa zastropovanie udialo čím skôr. Petíciu beriem vážne,“ povedal počas rokovania výboru poslanec Jozef Burian. „Poďme sa baviť o tom, aký je ten vek, kedy môže človek nastúpiť do dôchodku. Je dôležité, aby sme sa porovnávali aj s okolitými krajinami. Slovensko je veľmi citlivé na vek odchodu do dôchodku,“ skonštatoval.

Podporila ho aj jeho stranícka kolegyňa (SMER-SD) Jana Vaľová, podľa ktorej by sa pri zastropovaní veku odchodu do dôchodku malo prihliadať špeciálne aj na ženy, ktorým by sa mala zohľadňovať výchova detí.

Proti sú však ekonómovia. Ivan Švejna, štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, uvádza, že rozdiel medzi odchodom do dôchodku vo veku 64 rokov a 65 rokov je v nákladoch pre verejné financie až 0,8 percenta HDP. „Ak chceme zabezpečiť aj do budúcnosti primeranú výšku dôchodkov a valorizácie, tak je potrebné viesť diskusiu o dôchodkovom veku odborne a zodpovedne,“ povedal pre týždenník Trend.

Ako príklad uvádza Českú republiku, kde je síce vek odchodu do dôchodku stanovený fixne, ale v zákone je zároveň klauzula, že sa bude priebežne prehodnocovať. Podľa I. Švejnu by na mieste bola regulácia, ktorá by stanovila tento vek definitívne ľuďom minimálne päť rokov pred dôchodkom, aby ľudia tesne pred penziou vedeli, koľko ešte budú pracovať. Stanovenie na 20 rokov dopredu je ale podľa neho neadekvátne.

V súčasnosti sa zákonný dôchodkový vek každoročne mení v závislosti od strednej dĺžky života, pričom horná hranica veku nie je pevne stanovená. Od 1. januára 2018 je dôchodkový vek stanovený na 62 rokov a 139 dní. Oproti predošlému roku je to viac o 63 dní. Táto hranica sa týka ľudí narodených po 31. decembri 1955. Výnimkou sú poistenci, ktorým sa zachováva znížený dôchodkový vek. Znížený dôchodkový vek poistencom sa vypočítava ľuďom pracujúcich v rizikových profesiách a ženám podľa počtu vychovaných detí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *