Utorok 28. január. Meniny má Alfonz

Poslanci sa vyslovujú proti návrhu zaviesť poistnú daň

Poistenie 16.05.2018 | 14:49 0 Komentárov

Proti zákonu o dani z poistenia sa vyjadrujú koaliční aj opoziční poslanci. Edita Pfundtner zo strany Most-Híd nepovažuje návrh zákona z dielne Ministerstva financií SR za dobrý. Zavedenie novej osempercentnej dane z neživotného poistenia sa totiž podľa nej dotkne „všetkých zodpovedných ľudí, ktorí si poistením chránia svoj majetok.

„Nebuďme naivní, že túto daň zaplatia poisťovne na úkor svojich ziskov. Obávam sa, že v dôsledku tejto zmeny narastie cena poistiek nielen o výšku dane, ale v konečnom dôsledku možno aj o desať či až 12 percent,“ uviedla v stanovisku pre médiá poslankyňa. „Na jednej strane vláda ohlasuje štedré sociálne balíčky, na druhej strane chce vyberať novú daň,“ pripomína.

Nová daň z poistenia vo výške ôsmych percent z poistného v neživotnom poistení by mala do štátnej pokladnice približne 36 miliónov eur ročne. Daň má nahradiť v súčasnosti platný poistný odvod. „Cenou za tento príjem však má byť neprimerané finančné zaťaženie novou daňou práve ľudí, ktorí sa správajú zodpovedne a v prípade škodovej udalosti nie sú odkázaní na pomoc štátu,“ dodáva poslankyňa E. Pfundtner.

Proti návrhu sa v rámci rozpravy v parlamente vyslovil aj opozičný poslanec Eduard Heger zo strany OĽaNO. Tiež argumentuje, že právna norma bude trestať zodpovedných.

„Myslím si, že keď sa zahryznete do uplatňovania princípu hodnoty za peniaze, tak získate omnoho viacej peňazí do rozpočtu,“ vyzval ministra financií Petra Kažimíra k hľadaniu financií v úsporách vo verejnej správe.

Podobný názor má aj poslanec za SaS Peter Osuský, podľa ktorého daň predstavuje „menej vhodnú formu naplnenia kasy ministra financií“.

Právnu normu kritizoval aj predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. V rozprave kritizoval vládu za to, že na jednej strane rozdáva ľuďom cez sociálne balíčky 600 miliónov eur, ale na druhej strane od nich peniaze vyberá späť.

Zdroj informácií: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *