Utorok 26. mája. Meniny má Dušan

Poslanci schválili poistnú daň

Poistenie 22.06.2018 | 11:40 0 Komentárov

Poslanci Národnej rady SR schválili zavedenie poistnej dane. Tá začne platiť od 1. januára budúceho roku. Poslanci tak neakceptovali námietky poisťovní, ako aj verejnú online petíciu na www.rukyprec.sk.

Poistná daň bude uvalená na neživotné poistenie, okrem PZP, teda napríklad na poistenie domácnosti, poistenie nehnuteľnosti, či cestovné poistenie.

Výška dane bude osem percent. Poisťovne preto avizujú zdražovanie. Podľa ich prepočtov to bude až o približne 10 až 11 percent, keďže na výšku predpísaného poistného sa viažu ďalšie náklady.

Ministerstvo financií, ktoré návrh predložilo, však argumentuje, že konkurencia donúti poisťovne ceny nezvyšovať. Buď ju majú vykryť zo svojho zisku, alebo ušetriť na iných nákladoch.

Nesúhlas s legislatívnym návrhom rezortu financií vyjadrili viacerí analytici, subjekty finančného trhu či zástupcovia zamestnávateľov. „Nepresvedčili sme ich svojimi odbornými argumentmi my, ale ani takmer stotisíc občanov, ktorí sa podpísali pod nesúhlas s takouto daňou,“ hovorí generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková.

Zákonodarcovia ustúpili len pri navrhovanej účinnosti zákona. Posunuli ju z októbra tohto roka na január 2019. Poisťovne tak budú mať viac času na adaptáciu. Navyše sa „na základe poslaneckých návrhov novelizuje aj Občiansky zákonník. Vzhľadom na to, že tieto návrhy neprešli žiadnym pripomienkovým konaním, v tejto chvíli nie je možné predvídať všetky dôsledky takýchto rýchlych a nesystémových zmien v tak zložitom zákone,“ konštatuje J. Žáková.

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) v parlamente navrhoval, aby poistnou daňou boli dotknuté len nové zmluvy podpísané po nadobudnutí účinnosti zákona. Jeho návrh však neuspel. Ceny sa tak budú zvyšovať aj pri starých poistkách. Poslanec zároveň navrhoval zníženie sadzby dane z ôsmych na dve percentá. Za hlasovalo 60 poslancov. Poslanci za Most-Híd a SNS sa pri tomto bode hlasovania alibisticky zdržali.

Poslankyňa Jana Kiššová (SaS) navrhovala, aby boli klienti informovaní o výške dane, napríklad priamo v zmluve alebo na doklade o platbe. Jej návrh rovnako neprešiel.

Poistná daň nahradí v súčasnosti platný osempercentný poistný odvod. Ten sa v praxi neosvedčil, preto ho ministerstvo financií ruší.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *