Pondelok 30. marca. Meniny má Vieroslava

Poslanci schválili spravodlivejší výpočet dôchodkov pre ľudí v 2. pilieri

Penzia 28.11.2019 | 11:41 0 Komentárov

Výpočet dôchodku zo Sociálnej poisťovne pre ľudí, ktorí sú zároveň aj v druhom pilieri, sa po novom zmení. Bude viac spravodlivejší.

Národná rada SR podporila novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá zmení spôsob výpočtu dôchodku vyplácaného zo Sociálnej poisťovne. Okrem odvodov do prvého piliera sa bude prihliadať i na odvody do rezervného fondu solidaritu.

Novelu predložili poslanci strany Most-Híd. „.Bol som prekvapený, koľko poslancov návrh podporilo v prvom čítaní, taktiež vo výboroch bol tento návrh podporený,“ povedal poslanec za túto stranu Tibor Bastrnák. Dodal, že hoci zmena na začiatku pomôže „len“ desaťtisícom ľudí, neskôr ich bude oveľa viac. V druhom pilieri je viac ako 1,5 milióna sporiteľov. „Je to veľký počet dôchodcov, ktorým pomôžeme,“ dodal.

Problém doterajšej praxe je, že ľuďom, ktorí sú v druhom pilieri, sa budúce dôchodky krátia podľa predpokladu, že do Sociálnej poisťovne (prvého piliera) v súčasnosti prispievajú len odvodmi vo výške 13,25 percent. Tieto odvody sa používajú na výplatu dôchodkov z prvého piliera. V skutočnosti sa ale na tento účel používajú aj prostriedky z rezervného fondu solidarity, do ktorého prispievajú aj sporitelia v druhom pilieri. Smeruje do neho 4,75 percenta z ich vymeriavacieho základu. Na tento odvod sa dnes pri výpočte penzie neprihliada.

„Z dôvodu nesprávne nastaveného vzorca sa im priznávajú nižšie dôchodky, ako by im mali patriť. Sporiteľ, ktorý zarábal počas kariéry priemernú mzdu a odpracoval 42 rokov, je tak pri výpočte dôchodku ukrátený o približne 13 eur mesačne, teda viac ako 150 eur ročne,“ vyčíslili poslanci Mosta-Híd pri predkladaní návrhu. Vďaka spravodlivejšiemu kráteniu by si podľa nich mali polepšiť o túto sumu polepšiť.

Zmena bude účinná až od 31. marca 2021. Parlament totiž schválil pozmeňujúci návrh, ktorý reagoval na to, že Sociálna poisťovňa bude potrebovať viac času na zmenu informačných systémov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *