Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Poslanci schválili zastropovanie dôchodkového veku

Penzia 28.03.2019 | 13:53 0 Komentárov

Do dôchodku sa bude môcť odísť maximálne v 64 rokoch. Poslanci schválila ústavný zákon.

Zmena sa dôchodcov reálne dotkne až v roku 2030. Dovtedy sa bude dôchodkových vek zo súčasnej úrovni zhruba 62 rokov postupne zvyšovať až k hranici 64 rokov.

Ženám, ktoré vychovali jedno dieťa, bude vek odchodu do dôchodku znížený o šesť mesiacov. Za dve deti sa budú tento limit znižovať o jeden rok a ženy s troma a viac deťmi by mali byť zvýhodnené o rok a pol.

Kto to zaplatí

„Zastropovaním veku odchodu do dôchodku na 64 rokov sme sa stali obeťami nezodpovedného pokusu politikov, ako sa na úkor budúcnosti zapáčiť dnešným voličom,“ hovorí generálny riaditeľ Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky, Martin Kaňa.

Noví penzisti budú na dôchodku v priemere dlhšie, než ich predchodcovia. Výsledkom bude, že ich oproti pôvodnému systému pribudne, kým pracujúcich ľudí bude menej.

„Slovenská populácia starne a kým dnes na jedného dôchodcu pripadá 2,5 pracujúceho človeka, v roku 2070 ich bude ešte o jedného menej. Z toho vyplýva jediné: penzie sa buď znížia, alebo ich bude musieť dotovať štát,“ dodáva.

Ďalšou možnosťou podľa neho je, že štát vykryje straty v dôchodkovom systéme vyššími daňami a odvodmi, čím zníži životnú úroveň pracujúcich ľudí.  Na nové pravidlá totiž ľudia doplatia podľa odhadov o desať až dvadsať rokov. Teda vtedy, keď už tí, čo tento experiment presadili, s vysokou pravdepodobnosťou pri moci nebudú. Problém s financovaním dôchodkov tak budú musieť riešiť penzisti a politici budúcnosti.

Problém sa týka aj tých, ktorých penzia v najbližších dekádach ešte čaká. „Môžeme sebecky dúfať, že sa nám na dôchodky poskladajú naše deti, ktorým štát zvýši dane a odvody a tým zníži ich životnú úroveň,“ konštatuje M. Kaňa.

Kto ako hlasoval

Poslanci aj napriek odbornej kritike schválil zmenu tesnou ústavnou väčšinou 91 hlasov. Ak by im chýbal jediný hlas, návrh by neprešiel.

Za prijatie hlasovali všetci poslanci Smeru-SD, SNS, celý klub ĽSNS, traja poslanci Mosta-Híd, a to Elemér Jakab, Peter Vörös, Ladislav Balódi, hnutie Sme rodina a päť nezaradených poslancov Alena Bašistová, Peter Marček, Juraj Kolesár, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek.

O zmene sa malo prvý krát hlasovať ešte na jeseň minulého roku. Návrh však nenašiel dostatočnú podporu, tak sa hlasovanie niekoľko krát odložilo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *