Piatok 29. mája. Meniny má Vilma

Posledná vlna sprísnenia hypotekárnych pravidiel príde už 1. júla

BankyBývanie 29.05.2019 | 10:21 0 Komentárov

Od júla vstúpi do platnosti už posledné sprísnenie hypotekárnych pravidiel z dieľne NBS. Bude to znamenať potrebu vyššieho financovania nehnuteľnosti vlastnými zdrojmi a prísnejší limit na posudzovanie celkovej zadlženosti žiadateľa o úver.

Pre človeka, ktorý o kúpe nehnuteľnosti a hypotéke vážne uvažuje, preto má zmysel pokúsiť sa vybaviť úver ešte pred 1. júlom. Šanca na jeho získanie je vyššia. Ohrození sú najmä mladí slobodní žiadateľlia, ďalej páry na začiatku pracovnej kariéry v krajských mestách, ale aj rozvedení rodičia s dieťaťom v starostlivosti.

Niektoré banky ponúkajú možnosť vybrať si konkrétnu nehnuteľnosť až po schválení úveru. Žiadateľ si teda nechá predschváliť úver, ktorého podmienky platia ešte po dobu napríklad šestich mesiacov a tento čas má človek na hladanie bývania. Okrem zafixovania súčasných hypotekárnych podmienok, to zlepšuje aj jeho pozíciu pri kúpe staršej nehnuteľnosti, ktorú často v konkurencii iných záujemcov treba vyplatiť čo najskôr.

Ako uvádza analytik OVB Slovnesko, Marián Búlik, v prípade problémov s dofinancovaním bytu, či domu z vlastných zdrojov má kupujúci štyri možnosti:

  1. Založenie rodičovského bývania – po splatení časti úveru je možné rodičovské bývanie vyňať z bankovej zábezpeky.
  2. Spoludlžník – vďaka spoludlžníkovi banka môže zvýšiť požičanú sumu alebo znížiť úrok, čo môže vyriešiť problém s dofinancovaním.
  3. Vysoký jednorazový vklad do stavebného sporenia a čerpanie úveru – ideálne je využiť existujúcu, staršiu zmluvu stavebného sporenia, zvýšiť cieľovú sumu a vložiť taký jednorazový vklad, ktorý umožní sporiteľni poskytnúť stavebný úver.
  4. Spotrebný úver – je to však najdrahšie riešenie. Tieto úvery majú štandardne priemerný úrok výške osem percent a splatnosť maximálne osem rokov. Nižší úrok, už od 2,9 percenta, môže klienti získať len v prípade, ak je bankou schválený spolu s hypotékou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *