Pondelok 25. marca. Meniny má Marián

Posledné zisky pre finančný sektor?

Hlavné európske akciové indexy zakončili obchodný deň v zelenom pásme: FTSE 100 +0.74 %, CAC 40 +0.52 %, DAX +0.61 %. Paneurópsky index Euro Stoxx 600 si v stredu pripásal +0.59 % a pri hodnote 236.71 bodov sa stále drží nad úrovňou päťdesiat dňového kĺzavého priemeru (228.7 bodov).

V rámci indexu sa darilo najmä akciám zo sektoru financií +1.83 %. Pre tieto akcie bude v najbližších dňoch dôležité ako dopadne lobing finančných inštitúcií u európskych politických špičiek, kde sa snažia zabrániť nútenej rekapitalizácií, či ostrejšiemu zoškrtaniu gréckeho dlhu za účelom stabilizovania dlhovej nákazy. Angela Merkelová a francúzsky prezident Sarkozy sa v stredu stretli s predstaviteľmi Európskej únie vo Frankfurte, aby zjednotili svoje postoje a urovnali spory pred nedeľňajším samitom, od ktorého sa očakáva, že vyrieši dlhovú krízu. K pozitívnej nálade na trhoch prispela aj informácia novín Guardian, ktoré uviedli, že sa Nemecko s Francúzskom dohodli na navýšení EFSF zo súčasných 440 miliárd na 2 bilióny EUR. Po ukončení obchodovania prišla ešte správa, že grécky premiér úspešne pretlačil ďalšie úsporné opatrenia, čím podporil šance na získanie ďalšej finančnej pomoci.

V U.S.A. zaúradovala správa FEDu, že dôvera firiem v ekonomiku sa zhoršuje aj napriek nepretržitej, no miestami veľmi slabej expanzií tamojšej ekonomiky. Hlavné indexy uzavreli deň nasledovne: Dow Jones -0.62 %, S&P 500 -1.26 % a NASDAQ -2.01 %.

Zdroj: Martin Cesnak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *