Streda 26. septembra. Meniny má Edita

UCB: Postačujú platy v školstve?

Konkurencieschopnosť Slovenska sa v poslednom období prepadá v renomovaných rebríčkoch. Jedným z hlavných pilierov udržateľného rastu ekonomiky a zvyšovania konkurencieschopnosti je kvalita vzdelávania a výskumu.

Tlak na vzdelávanie a zvyšovanie kvalifikácie súčasných pedagógov ako aj motivácia mladých šikovných absolventov pre prácu v školstve, tvoria predpoklady pre budovanie vzdelanostnej ekonomiky. Hlavným motivačným faktorom pre voľbu zamestnávateľa je samozrejme priemerná mzda.

V Grafe týždňa sme sa rozhodli porovnať mzdu v školstve a v hospodárstve spolu s ich historickým rastom a budúcou tendenciou. Za posledné roky rástli mzdy v školstve rýchlejšie ako v hospodárstve, ale aj tak v roku 2008 zarábal priemerný pedagóg len 83% toho, čo zarába zamestnanec v hospodárstve. Situácia sa výrazne zlepšila v roku 2009, kedy mzdy v hospodárstve rástli tempom 3% a učitelia si prilepšili o 7.3% a dosiahli tak 86% priemerného platu v hospodárstve.

Pri pohľade na susedné Česko, však v rovnakom období zarábal zamestnanec v školstve až 99% priemerného platu v ekonomike. Učitelia v ČR sa tak tešia aspoň priemernej mzde v ekonomike a ich platy sú až o 47% vyššie v porovnaní so slovenskými kolegami. Treba oceniť, že zákon o štátnom rozpočte pre rok 2011 na platoch učiteľov šetriť neplánuje, no pre budovanie vzdelanostnej ekonomiky to nestačí. Pomer platov sa v roku 2011 zhorší a priemerný učiteľ tak dostane o 16% menej ako priemerný zamestnanec. Pri boji s prepadávajúcou konkurencieschopnosťou Slovenska by tak investície do školstva mali byť odvážnejšie.

Zdroj: Dávid Dereník, UniCredit Bank.

Jedna odpoveď na “UCB: Postačujú platy v školstve?”

  1. viera píše:

    spametajte sa už a nemyslite stale len na učitelov ,ale aj robotnikov ako su kuchari v skolskych kuchyniach odrobene 30rok. a tabulky s vyššou stupnicou neekzistuju je to smutne aby dnesnej dobe sa zarabalo370ero.,aky dochodok starobny nam vynde

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *