Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Poštová banka začal poskytovať bezúročné pôžičky pre malé a stredné firmy

Banky 30.03.2020 | 12:03 0 Komentárov

Poštová banka začala poskytovať bezúročné pôžičky podnikateľom do výšky 10 tisíc eur na subjekt, navyše s možnosťou odkladu splátok o 6 mesiacov.

Poštová banka ponúka bezúročný úver podnikateľom, živnostníkom, malým a stredným firmám  s ročným obratom do jedného mil. eur, ktoré sú zasiahnuté koronavírusom. Ak podnikateľ prejaví záujem o odklad splátok, banka to bude v plnej miere akceptovať. Splátky si môže odložiť maximálne na šesť mesiacov.

Banka deklaruje, že je pripravená malým podnikateľom a živnostníkom pomôcť, aby mohli preklenúť toto náročné obdobie, ktoré by pre nich mohlo byť likvidačné a aby nemuseli rušiť pracovné miesta.

„Myslíme si, že je dôležité pomôcť podnikateľom rýchlo. Práve tí malí najťažšie pociťujú reštriktívne opatrenia, ktoré vláda prijala v snahe minimalizovať šírenie ochorenia. Mnohí zo dňa na deň prišli o príjem, nemajú z čoho vyplácať mzdy, uhradiť nájom, či faktúry za energie. Zastavenie spoločenského života tak môže mať pre nich a ich zamestnancov fatálne následky. Preto sme sa aj my rozhodli vyjsť im v ústrety a urobiť všetko preto, aby nebola ohrozená stabilita podnikateľského prostredia, zamestnanosti a ekonomiky krajiny. Po tom, ako náš akcionár poskytol Slovenskej republike dar štyri milióny eur ide už o druhú priamu pomoc slovenskej ekonomike v týchto ťažkých časoch,“ hovorí generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko. Dodáva, že ďalšiu formu pomoci pre občanov predstaví banky v priebehu týždňa

Poštová banka tak vie už v prvom týždni pomôcť 500 podnikateľom a celkovú sumu pomoci plánuje navýšiť na 30 mil. EUR, v závislosti od ďalších opatrení vlády. Preto sa na vládu obracia s výzvou na prerokovanie návrhu na zrušenie bankového odvodu, ktorý na konci roka 2019 dosluhujúci kabinet zdvojnásobil.

„Navýšenie bankového odvodu z minulého roku považujeme za protizákonný a v tejto situácii nezodpovedný. Tento rok by Poštová banka mala zaplatiť necelých 15 mil. eur. Podali sme proti tomu žalobu na súd. Ak banky zaplatia tento neakceptovateľný bankový odvod, v ťažkých časoch nebudú schopné plniť svoju úlohu a pomáhať domácej ekonomike. A predpokladané ekonomické dopady v dôsledku pandémie môžu byť pre viacerých podnikateľov a živnostníkov likvidačné, preto je potrebné okamžite urobiť kroky, ktoré by ich zmiernili. V prípade zrušenia bankového odvodu sa zaväzujeme prerozdeliť podnikateľom vo forme bezúročných pôžičiek výrazne viac, ako máme odovzdať štátu v podobe odvodu v roku 2020,“ dodáva Andrej Zaťko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *