Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Potrebujem popri hypotéke životné poistenie?

BývaniePoistenie 17.01.2017 | 16:33 0 Komentárov

Vybavujete si hypotéku a váš finančný sprostredkovateľ vám odporučil poistenie? Pokiaľ to nie je investičné životné poistenie, tak vám odporúčam tento návrh nezavrhovať. Váš poradca vám zrejme chce naozaj pomôcť. 

Samozrejme, ak nechcete, aby vaši najbližší podedili vaše dlhy, keď sa vám niečo stane, však? A ďalšou nepríjemnou vecou je povinnosť platiť hypotéku, keď v dôsledku úrazu/choroby nebudete môcť pracovať.

Čo si treba poistiť? Ukážeme si to na príklade.

Juraj má 30 rokov a práve si vybavuje hypotéku vo výške 90 000 €. Má ženu a jedno malé dieťa. Mesačne zarába priemerne 800 eur. Nie je aktívny športovec a jeho práca pre neho nepredstavuje zvýšené zdravotné rizíko.

Odporúčal by som mu poistiť si tieto riziká na uvedené poistné sumy:

  Smrť z akéhokoľvek dôvodu s fixnou poistnou sumou:

10 000,00 €

  Smrť z akéhokoľvek dôvodu s klesajúcou poistnou sumou:

99 000,00 €

  Smrť následkom úrazu:

15 000,00 €

  Trvalé následky úrazu s progresívnym plnením:

20 000,00 €

  Denná dávka v prípade práceneschopnosti:

20,00 €

  Denná dávka v prípade hospitalizácie:

20,00 €

  Kritické choroby:

10 000,00 €

  Invalidita jednorazovo:

20 000,00 €

Každá negatívna životná udalosť môže pre človeka znamenať stratu príjmu. V dôsledku toho je ohrozená aj jeho schopnosť splácať svoje záväzky. Poistenie si môže samozrejme každý upraviť podľa svojich predstáv. Mal by ale pritom pamätať na to, že hypotéku bude splácať najbližších 30 rokov.

Je preto veľmi dôležité poistiť si riziko smrti s klesajúcou poistnou sumou. Klesajúca poistná suma stojí menej ako konštantná. Navyše sa znižuje zhodne s ubúdajúcou sumou dlhu hypotéky.

Pri poistení je potrebné myslieť aj na riziká spojené s úrazom a jeho následkami, teda na invaliditu. Riziko trvalých následkov úrazu s progresiou pokryje celú výšku úveru. V riziku „invalidita jednorazovo“ by dostal Juraj ešte peniaze navyše.

A čo sa týka kritických chorôb, pri tomto riziku by mala byť poistená suma pokrývajúca Jurajov ročný príjem. Poistenie PNky a hospitalizácie zas vykrýva krátkodobý príjem.

V ďalšom článku sa pozrieme na to, koľko si za takéto poistenie vypýtajú jednotlivé poisťovne. Výsledok vás zrejme prekvapí. Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho.

Roman Gálik, územný riaditeľ Fincentra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *