Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

Potvrdené: Rast ekonomiky sa spomalil na 1,3 %

Makroekonomika 05.12.2019 | 12:06 0 Komentárov

Slovenská ekonomika naďalej spomaľuje. Kým v prvom štvrťroku rástla o 3,8 percent, v druhom to bolo o 2,2 percenta a v treťom len o 1,3 percenta.

Štatistický úrad potvrdil predbežný odhad spred mesiaca.

Ešte pred rokom pritom hospodárstvo rástlo o 4,6 percenta. Aktuálny rast HDP je najnižší za ostatných šesť rokov.

Za spomalením je najmä slabý vývoz. Klesá už dva štvrťroky po sebe. V druhom štvrťroku vývoz poklesol o 0,2 percenta a dovoz bol vyšší o 3,3 percenta.

Ekonomiku potiahli najmä investície. V treťom štvrťroku sa zvýšili o 7,8 percenta. Bez nich by HDP vykázalo kontrakciu.

“V rastovom teritóriu zostala aj spotreba domácností (1,8%) a spotreba verejnej správy (3,7%). Naopak čistý export podľa očakávania ťahal výkon hospodárstva nadol,” hodnotí Michal Lehuta, makroanalytik VÚB banky.

Dodáva, že investície svižne rástli najmä v odvetviach dopravy a skladovania (najmä mimo pozemnej dopravy), ako aj v priemyselnej výrobe (rafinérske, automobilové a strojárske odvetvia). Investície verejnej správy pokračovali v medziročnom poklese.

Zhoršenie situácie v ekonomike je citeľné už aj na trhu práce. Zamestnanosť spolu s pracujúcimi v zahraničí (ktorých ubúda) sa medziročne zvýšila už len o 0,2 percenta, teda len šesť tisíc osôb. „V priemysle, ktorý je najviac nadviazaný na zahraničný dopyt, podobne ako v druhom štvrťroku, znovu klesala,“ upozorňuje M. Lehuta.

Miera nezamestnanosti meraná výberovým zisťovaním sa mierne zvýšila na 5,9 percenta. Ide o prvé medzištvrťročné zvýšenie od roku 2013, kedy na Slovensko doliehala druhá vlna recesie v eurozóne. Napriek tomu mzdy pokračujú v rýchlom raste, keď stále rastú rýchlejšie ako produktivita práce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *