Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Povinnosť zverejňovať provízie zatiaľ hladinu nerozbúrila

Finanční sprostredkovatelia sa zhodujú, že nová povinnosť zverejňovať provízie za predaj hypoték nepriniesla spotrebiteľom žiadne relevantné informácie.

Od 21. marca pribudla finančným sprostredkovateľov povinnosť zverejňovať výšku provízie za sprostredkovanie úveru na bývanie. Zmenu obsahuje nový zákon o úveroch na bývanie. Sprostredkovatelia však stále presne nevedia, akú províziu majú zverejňovať, takže klienti dostávajú niekedy zmätočné informácie.

Cieľom legislatívnej zmeny bolo priniesť do predaja úverov „väčšiu transparentnosť“. „Legislatíva neurčila, ktorý druh provízie, vzhľadom na rôznosť našich druhov finančných agentov, sa klientovi má oznámiť. Tým po 21. marci 2016 došlo k rôznym postojom. Niekto zverejňuje províziu samostatného finančného agenta, niekto províziu podriadeného alebo viazaného finančného agenta. 

Táto skutočnosť v konečnom dôsledku k transparentnosti sprostredkovania neprispela,“ priblížila pre TASR generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov Darina Huttová.

Doterajšia prax však ukázala, že spotrebitelia o informáciu o výške provízie veľký záujem nemajú. Zistiť ju je možné na požiadanie už dávnejšie, no napriek tomu túto možnosť využíva len minimum klientov. Ani aktuálna zmena o povinnom zverejňovaní hladinu nerozbúrila. „Zatiaľ naše skúsenosti hovoria, že klienti sa o províziu nezaujímajú. 

Zaujíma ich viac, čo im dokáže sprostredkovateľ ponúknuť,“ hovorí riaditeľ spoločnosti Fincentrum Milan Repka. „Spravodlivá odmena za prácu je štandardom,“ vysvetľuje nízky záujem o citlivé informácie.

Navyše prílišná koncentrácia na výšku odmeny sprostredkovateľa môže klienta pri výbere produktu zmiasť. „Môže ho pomýliť, keď si vyberie produkt, kde je provízia nízka, v domnienke, že tento je preňho výhodnejší. Sústrediť sa na províziu je krátkozraké, dôležitá je kvalita výsledku,“ tvrdí riaditeľka odboru vzdelávania a vzťahov s verejnosťou OVB Allfinanz Slovensko, a. s., Ivica Chačaturianová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *