Nedeľa 06. decembra. Meniny má Mikuláš

Pozastavenie skúšok finančných agentov znemožňuje nábor nováčikov

Opatrenia v boji s koronavírusom majú dopad už takmer na každý sektor, finančné sprostredkovanie a poradenstvo nevynímajúc. Pozastaviť skúšky finančných agentov musela aj Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov.

„Pozastavili sa nábory nováčikov, pretože bez odbornej skúšky nemôžu začať podnikať vo finančnom sprostredkovaní. V tomto čase je možné len parciálne plnenie odbornej spôsobilosti absolvovaním osobitného finančného vzdelávania, ktoré vo svoje dištančnej forme pokračuje plynule ďalej, avšak je nepostačujúce pre začatie podnikania osobami, ktoré ešte neboli registrované v registri Národnej banky Slovenska, resp. nemajú doklad o platnej odbornej skúške minimálne stredného stupňa odbornej spôsobilosti,“ kontaštatuje D. Huttová.

Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov vykonávala do pozastavenia týždenne približne 250 odborných skúšok týždenne.

Zo strany regulátora boli poskytnuté výnimky pre súčasných agentov, aby mohli odborné skúšky splniť v lehote po „znovuspustení“ preskúšavania, aj keď táto lehota je nateraz neznáma.

Bez skúšok vyššieho stupňa odbornej spôsobilosti však nie je možné ani menovať nových odborných garantov, resp. meniť štatutárnych zástupcov zodpovedných za finančné sprostredkovanie. „Je potrebné vyčkať do doby, kým Národná banka Slovenska nerozhodne o vyhlásení nových termínov skúšok. Podporili by sme ich začatie v apríli, pričom je možné  limitovať počet účastníkov a podmienky účasti s dodržaním nosenia rúšok, použitia rukavíc a dezinfekcie prostriedkov pre výkon elektronickej formy skúšok,“ podotýka D. Huttová.

Pozastavenie skúšok finančných agentov už prináša aj finančné straty. Len v mesiaci marec bude výpadok tržieb asociácie predstavovať najmenej pätnásťtisíc eur. Ak by sa skúšky neuskutočnili ani v apríli, strata tržieb sa vyšplhá až na mínus dvadsaťtisíc eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial