Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Požiada Španielsko budúci týždeň o pomoc?

Investície 22.09.2012 | 10:29 0 Komentárov

Finančné trhy po dni vydýchnutia opäť nabrali zelený nádych. Dôvodom k rastu, či už akciových, alebo komoditných trhov, je čoraz vyššia pravdepodobnosť oficiálnej žiadosti zo strany španielskej vlády o finančnú pomoc. To sa na prvý pohľad môže zdať ako ďalšie pokračovanie dlhovej krízy v Európe, v skutočnosti však k žiadosti musí byť priložený aj ekonomicko-reformný program, ktorý by mal krajine, spolu s finančnou pomocou zvonka, v strednodobom horizonte výrazne pomôcť. 

Ako informuje analytik Capital Markets Ivor Lehoťan, podľa anonymných zdrojov z prostredia rokovaní medzi EÚ a duom Rajoy-de Guindos by mal byť spomínaný program predstavený už budúci týždeň a Španieli by tak mohli žiadať o pomoc už na budúci piatok. Ak by žiadosť skutočne prišla, bude určite zaujímavé sledovať reakciu ECB, ktorá je podľa Maria Draghiho pripravená k okamžitému vstupu na sekundárny dlhopisový trh. Pripomeňme však, že Španielsko zatiaľ dokázalo svoj dlh honorovať aj bez cudzej pomoci, čo je aj dôvodom, prečo Rajoy s rozhodnutím doteraz váhal. Spread medzi nemeckými a španielskymi 10-ročnými dlhopismi mierne klesol na úroveň 410 b.p. Európske akciové indexy sa tak s týždňom rozlúčili vcelku slušnými ziskami, jedine britský index mierne stratil, a to kvôli horšiemu údaji o objeme pôžičiek vo verejnom sektore: FTSE 100 –0.03%, CAC 40 +0.59%, DAX +0.87% a IBEX 35 +2.60%. Paneurópsky index EuroStoxx 600 vzrástol + 0.43% na úroveň 275.68 bodu.

Na druhej strane Atlantiku včerajší deň jednoznačne patril gigantovi Apple, ktorý začal predávať svoj najnovší model iPhonu. V Sydney, Tokyu, ale aj Hong-Kongu sa pred predajňami od skorého rána tvorili dlhé rady, čo by malo byť zárukou obrovského dopytu po tejto novinke. Apple dokázal za jediný deň po predstavení iPhonu5 v online predpredaji predať až 2 mil. kusov a očakáva, že počas tohto víkendu predá ďalších 10 mil. smartfónov.

Včera boli americkými údajmi zverejnené ďalšie nepriaznivé údaje z trhu práce, keď až v piatich z desiatich najväčších spolkových štátov vzrástla nezamestnanosť. Hlavné americké benchmarky aj preto uzavreli posledný obchodný deň týždňa zmiešane: Dow Jones –0.13%, S&P 500 +0.03%, Nasdaq +0.13%. Nasdaq sa dokonca dostal na úrovne, na ktorých bol naposledy ešte v septembri 2000.

Zdroj: Ivor Lehoťan, analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *