Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Pozitívna vlna so sebou prináša väčšiu chuť (investovať)

Investori, hlavne tí ktorí v poslednom období pocítili absenciu kladne nabitých makrodát na vlastnej koži, sa v priebehu včerajšieho obchodovania mohli nabažiť pestrého zástupu prevažne pozitívnych údajov, a to predovšetkým z USA. Pred ich zhrnutím sa ale rozhliadnime na starom kontinente.

Aj keď podľa inštitútu ZEW nemecký Index podnikateľskej dôvery v auguste klesol už štvrtý mesiac po sebe, na 14 bodov z júlových 21.2 bodu, v rámci Eurozóny tento index dosiahol rast. Index inštitútu ZEW mapujúci podnikateľský sentiment v Eurozóne vzrástol na 15.8 bodu, čím prekonal očakávaný rast 9.3 bodu. Paneurópsky index Euro Stoxx 600 v utorok vzrástol o +1.12 % na 258.47 bodu. K pozitívnemu vývoju najviac prispeli, sektor materiálov (+2.28 %) v rámci ktorého si spoločnosť Voestalpine pripísala +4.65 % a sektor financií (+1.99 %).

Hlavné európske akciové indexy sa na pozitívnych vlnách vyznamenali primeranými ziskami. Londýnsky index FTSE 100 si včera pripísal + 1.41 %, najviac (3.04 %) si pripísal sektor IT. V Nemecku sa darilo hlavne sektoru materiálov (+2.45 %) v rámci ktorého si spoločnosť BASF pripísala +2.38 %, hlavný akciový index DAX taktiež neváhal a pridal si 1.57 %. Francúzsky CAC 40 sa tiež vymanil z predchádzajúcich strát a vzrástol o 1.82 %.

Spoločnej mene dnes výrazne pomohla úspešná emisia írskych a španielskych dlhopisov, kvôli pretrvávajúcim neistotám okolo ekonomického rastu v Eurozóne však nenaplnil svoj rastový potenciál na celej čiare. Voči Doláru si pripísal + 0.49 % na úroveň 1.2878 EUR/USD.

Presne o 14:30 SEČ spomínaný zástup makrodát v USA odštartoval Index cien výrobcov, ktorý v júli vzrástol o 0.2 % oproti minulomesačnému poklesu -0.5 %. Výsledky tak naplnili očakávaný rast o 0.2 %. Nová bytová výstavba v júli evidovala rast počtu nových objektov o 9 tis. na 546 tis. domov, vydalo sa však o 3.1 % menej stavebných povolení. Korunou úspechu bola priemyselná produkcia, ktorá za júl vzrástla o 1.0 % oproti júnovým 0.1 %-ám. Uvedené makrodáta tak výrazne prispeli k rastu akciových indexov na oboch stranách Atlantiku. Americké akciové indexy si pripísali: Dow Jones +1.01 %,  S&P 500 (+1.22 %) a Nasdaq (+1.26 %).

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets, o.c.p.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *