Streda 21. augusta. Meniny má Jana

Pracuješ v zahraničí? Slovenské ministerstvo školstva ti zaplatí, ak sa vrátiš domov

Ministerstvo školstva rozbieha grantový program Návrat domov, prostredníctvom ktorého chce pritiahnuť na Slovensko vzdelaných Slovákov pracujúcich v zahraničí. Na rôzne formy príspevkov sú do roku 2018 vyčlenené tri milióny eur. 

Ide o absolventov vysokých škôl v zahraničí či odborníkov, ktorí pôsobia v cudzine.  Tí, ktorí vyštudovali prestížnu univerzitu, majú menej ako 30 rokov a nikdy nepodnikali na Slovensku a ani tu v posledných troch rokoch nepracovali, budú motivovaní pre návrat na Slovensko sumou desať tisíc eur. Slováci, ktorí pracujú na vedúcej pozícii v zahraničí viac ako desať rokov, budú motivovaní sumou 50 000 eur.

Peniaze im majú poslúžiť napríklad na náklady spojené s presťahovaním či na kompenzáciu nefinančných nákladov ako prerušenie sociálnych väzieb v prípade presťahovania sa na Slovensko.

Ministerstvo počíta, že v prvej vlne by sa na Slovensko mohlo vrátiť približne 50 ľudí ročne v prvej kategórii. V prípade ľudí s dlhoročnou praxou by to bolo iba niekoľko jednotlivcov.

Podľa ministra Draxlera ide o dôležitý signál, že Slovensko má záujem o takýchto ľudí. „Tento program má byť jeden z kamienkov celkovej mozaiky. Je jasné, že jednotlivec sa nerozhodne pre návrat len na základe tejto schémy, ale je to dôležitý signál, že máme záujem o ľudí, aby sa vrátili,“ dodal s tým, že rezort školstva bude pracovať aj na ďalších podporných programoch.

Štát si od návratu odborníkov sľubuje, že budú svoje skúsenosti využívať na skvalitnenie verejných služieb, vedy, výskumu či vysokoškolského vzdelávania. „Sme presvedčení o tom, že vynaloženie verejných prostriedkov na takýto účel má význam, pretože každý takýto človek, ktorý sa vráti domov, bude tu tvoriť hodnoty,“ dodal minister financií Peter Kažimír.

Grantová schéma by mala byť schválená vládou v júni tohto roka.

Jedna odpoveď na “Pracuješ v zahraničí? Slovenské ministerstvo školstva ti zaplatí, ak sa vrátiš domov”

  1. SuchSoft píše:

    No chcem vidieť, koľko ľudí sa sem vráti. Pokiaľ sa tu systém nezmení, vráti sa tak okolo 0 ľudí +/- 0 ľudí.
    A na okraj, koľko ľudí spĺňa podmienku, že má menej ako 30 rokov, má vysokú školu a pracuje minimálne 10 rokov na vedúcej pozícii?!!! Myslím si že 0.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *