Piatok 05. júna. Meniny má Laura

Pravidelne si sporí 7 % dôchodcov

Penzia 25.04.2019 | 11:10 0 Komentárov

Peniaze na sporenie si ukladá len sedem percent dôchodcov. Zodpovedne k financiám pristupuje 54 percent z nich.

K hospodáreniu s financiami pristupuje zodpovedne 54 percent dôchodcov, ktorí zo svojho dôchodku najprv odložia peniaze na pravidelné platby či poplatky a potom so zvyškom voľne nakladajú. Vyplýval to z prieskumu spoločnosti KRUK, ktorá sa zaoberá správou pohľadávok.

Ďalším zistením je, že až desať ľudí v dôchodkovom veku nijako zvlášť neplánuje, ako vyjdú so svojím mesačným príjmom tvoreným spravidla len starobným dôchodkom.

Jedna štvrtina penzistov si musí popri dôchodku zarábať na vykrytie všetkých výdavkov. Viac ako dve pätiny oslovených seniorov majú pôžičku alebo úver.

Dôsledkom nezodpovedného finančného plánovania je rastúci počet dôchodcov s exekučnou zrážkou. V roku ich bolo zhruba 35 tisíc, pričom v roku 2013 to bolo mierne nad 23 tisíc.

Dôchodcovia si so sebou často nesú dlhy zo svojho produktívneho veku. Výnimkou však nie sú ani prípady, keď sa seniori zadlžia kvôli svojim deťom alebo vnúčatám, pre ktorých si požičajú peniaze alebo ručia za ich vlastné nesplatené dlhy. Práve kvôli tomu sa často dostávajú do platobnej neschopnosti a nasleduje exekúcia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *