Piatok 21. február. Meniny má Eleonóra

Pravidelne si sporia dve tretiny Slovákov

Banky 06.03.2019 | 10:57 0 Komentárov

Úspory má 66 percent Slovákov. Tento podiel rastie s dosiahnutým vzdelaním. Ide o jeden zo záverov prieskumu, ktorý si nechala vypracovať spoločnosť Kruk.

Sporia si najmä ľudia bez záväzkov či dlhov. Robí tak 78 percent z nich. Spomedzi dlžníkov má úspory viac než polovica oslovených.

Podiel ľudí s úsporami výrazne rastie s úrovňou dosiahnutého vzdelania. Úspory má 77 percent ľudí s vysokoškolským vzdelaním, 69 percent so stredoškolským vzdelaním s maturitou a so základným vzdelaním si sporí 55 percent Slovákov. Región, či miesto bydliska na ochotu sporiť si vplyv nemajú.

Cieľom sporenia je v prvom rade vytváranie si rezervy na nečakané situácie. Na tento účel si pravidelne odkladá 58 percent Slovákov. Na dôchodok si sporí 35 percent oslovených. Následne uvádzajú respondenti rôzne spotrebné účely sporenia. Napríklad rekonštrukcia bývania, nákup auta, domácich spotrebičov, či odpočinkové a zábavné aktivity.

„Slováci majú peniaze najčastejšie uložené na sporiacom a bežnom účte v banke, výnimkou nie sú úspory v hotovosti,“ uvádza hovorkyňa spoločnosti Kruk Jana Žaludová.

Priemerná výška úspor nie je uspokojivá. Najviac Slovákov má k dispozícií v priemere sumu vo výške jedno až trojnásobku mesačného platu. Takú výšku úspor uviedlo 21 percent respondentov. Rezervu vo výške troj až šesťnásobku mesačného platu má 15 percent respondentov. Rovnaké percento má úspory v hodnote viac ako šesťnásobku platu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *