Sobota 24. októbra. Meniny má Kvetoslava

Pravidlá pre klientov s odkladom splátok sa ani po európskom usmernení nemenia

Banky 29.09.2020 | 16:07 0 Komentárov

Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) rozhodol ku koncu septembra o ukončení usmernenia pre banky týkajúceho sa hodnotenia bonity klientov s pandemickým odklad splátok úverov.

Znamená to, že banky už nemajú povinnosť nezohľadňovať pri hodnotení rizika klientov to, že majú odklad splátok z dôvodu pandémie. Mali by teda k nim pristupovať rovnako, ako pred pandémiou. Klienti s odkladom splátok majú bežne horšiu bonitu ako tí, ktorí úver riadne splácajú.

Ministerstvo financií SR však aktuálne v reakcii na rozhodnutie EBA uviedlo, že občania a firmy, ktoré požiadali o odklad splátok v dôsledku koronakrízy, nebudú ani naďalej považovaní za rizikových.

Naďalej teda platí zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19.

Podľa ministerstva sa opatrenie odkladu splátok prejavilo ako veľmi prospešné. „Aj vďaka tomuto opatreniu kríza spôsobená pandémiou zatiaľ neviedla k situáciám, kedy by bežný občan nemohol splácať svoje úvery. Zároveň sme zabránili nárastu zlyhaných úverov. Samotná Národná banka Slovenska považuje mechanizmus odkladu splátok za jedno z najúčinnejších opatrení vo vzťahu k domácnostiam a malým a stredným podnikom,“ uviedol rezort vo vyhlásení.

„Zabránili sme nárastu zlyhaných úverov. Samotná Národná banka Slovenska pokladá mechanizmus odkladu splátok za jedno z najúčinnejších opatrení vo vzťahu k domácnostiam a malým a stredným podnikom počas pandémie Covid-19,“ dodáva ministersvo. K zmenám v odklade splátok chce pristupovať s ohľadom na aktuálny vývoj pandemickej situácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial