Piatok 27. novembra. Meniny má Milan

Prázdniny sú pre študentov príležitosťou zarobiť si a následne viac využívať bankové služby

Banky Peter Apolen 18.08.2016 | 12:29 0 Komentárov

Viac ako polovica školákov v lete brigáduje, zo stredoškolákov si takto vypomáha osem z desiatich študentov. Zarobené peniaze využívajú najmä na kúpu oblečenia, novších mobilov či na cestovanie. Až 80% z nich si nejakú časť peňazí odloží aj na sporiaci účet.

Na Slovensku dostávajú vreckové dve tretiny žiakov základných škôl a až 77 percent stredoškolákov. Aj napriek tomu mladí nezaháľajú a usilujú sa zarobiť si aj vlastné peniaze. S brigádou má skúsenosti viac ako polovica žiakov ZŠ a až 80 percent stredoškolákov. Ukázali to výsledky prieskumu organizácie JA Slovensko, ktorá testovala študentov od 13 do 20 rokov v rámci programu Viac ako peniaze.

Podľa ankety VÚB si mladí od 14 do 22 rokov počas tohtoročných prázdnin zarobili priemerne 550 eur. Peniaze využili na oblečenie (40 %), mobil alebo elektroniku (30 %), cestovanie a festivaly (30 %). Kým investíciu do oblečenia preferovali najmä mladšie ročníky, študenti po sedemnástke investovali skôr do cestovania a festivalov. Sporí si takmer deväť z desiatich opýtaných, konkrétny cieľ sporenia uviedli len niektorí, z toho prevažovali dôvody ako auto, nový mobil, či jednoducho „pre budúcnosť“.

Takmer polovica opýtaných stredoškolákov má založený účet v banke, vyše 65 percent používa mobil, či internet banking a skoro všetci aj platobnú kartu. „Podľa skúseností učiteľov je však rozdiel medzi väčšími mestami a vidiekom. Deti v menších mestách a obciach prichádzajú do kontaktu s modernými platobnými nástrojmi v neskoršom veku,“ hovorí Peter Kalčevský, programový manažér JA Slovensko a dodáva: „V nižšom veku ešte účet nepotrebujú, pohybujú sa blízko domova a aj možnosti využitia platobnej karty sú tu obmedzenejšie. Rodičia im ho väčšinou založia až keď odchádzajú študovať do iného mesta, alebo bývajú na internáte.“

„Technológie sú už automaticky súčasťou ich života a 65 percent z nich, ktorí využívajú Internet banking alebo Mobile banking, je podstatne viac ako u bežnej populácie,“ hovorí Katarína Vatrtová, vedúca oddelenia Bežných  účtov a transakcií VÚB. Ako ďalej uvádza, u mladých je používanie moderných technológií rovnaké u oboch pohlaví, no u klientov nad tridsať majú technologickú prevahu muži.

Takmer všetky banky majú pre mladých špeciálne balíky služieb zahŕňajúce vedenie účtu, či platby kartou. Poplatky sú oproti službám pre dospelú populáciu minimálne, alebo nulové. VÚB banka má napríklad pre mladých tri typy účtov. Start Junior je pre školákov od osem rokov, VÚB Účet pre študentov je pre kategóriu od 15 do 26 rokov a VÚB Účet pre mladých si môžu založiť mladí vo veku od 20 do 26 rokov. Študenti majú účet zadarmo, mladí za 3 Eurá. S účtom získava študent neobmedzené počty najbežnejších transakcií. K účtom pre študentov je automatický Internet banking, Mobile banking ani aplikácia VIAMO. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial