Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Pre druhý pilier je pokles trhov skôr príležitosť ako hrozba

Penzia 15.04.2020 | 15:50 0 Komentárov

Pokiaľ ide o finančné produkty dlhodobého sporenia treba si uvedomiť, že hystéria a unáhlené kroky nemusia byť na mieste, čo dokazujú aj skúsenosti z minulosti.

Dlhodobé sporenie (napr. dôchodkové sporenie v II. a III. pilieri) má výhodu v tom, že krátkodobé výkyvy, ako napr. epidémie, výkonnosť jeho fondov z dlhodobého hľadiska výrazne negatívne neovplyvňujú. To platí aj pre aktuálnu koronavírusovú pandémiu.

Pád akcií je z pohľadu investícií stále považovaný za krátkodobý výkyv. Na akciových trhoch patria rasty a takisto poklesy a prepady fondov k normálnemu vývoju a prichádzajú vo vlnách teda viac-menej pravidelne. 

„Princíp pravidelného investovania (vrátane investičného životného poistenia, II. a III. piliera) pracuje s prirodzeným kolísaním akciových trhov a využíva ho vo vlastný prospech. Z pohľadu investícií tu už boli situácie podobné aktuálnej koronakríze a skúsenosť hovorí, že šlo prevažne o nákupné príležitosti,“ uvádza spoločnosť NN. 

Dôchodkové jednotky majú v súčasnosti, vďaka poklesu akcií, nízku hodnotu. Keď sú ceny nízke, sporiteľ automaticky nakupuje viac dôchodkových jednotiek. Ich cena sa však opäť zvýši, keď trhy začnú opäť rásť. A vďaka skúsenostiam z minulosti môžeme naozaj predpokladať, že postupne dôjde k opätovnému rastu a akcie dosiahnu predošlé alebo dokonca vyššie hodnoty.

Nie je teda dôvod prepadať panike. Naopak, treba zachovať pokoj, obrniť sa trpezlivosťou, a buď zotrvať v rizikovejších fondoch, alebo naopak, proaktívne presunúť úspory z garantovaných do rizikovejších fondov (rastových alebo indexových), čo má význam predovšetkým pre mladších sporiteľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial