Utorok 11. augusta. Meniny má Zuzana

Pre udržanie zlata nad úrovňou 1800 dolárov budú kľúčové najbližšie dni

Investície 09.07.2020 | 16:38 0 Komentárov

Nedávny prudký nárast cien zlata otvára otázky o jeho ďalšej udržateľnosti. Zlato si prekonaním úrovne 1800 dolárov za uncu otvorilo možnosť siahnuť si na historický rekord z roku 2011. Prílišná fixácia z posledných týždňov na prekonanie tejto psychologickej úrovne však môže znamenať aj riziko pádu nadol.

Zlato tento týždeň konečne prekonalo 1800 dolárov. Pri predchádzajúcich dvoch pokusoch, naposledy v roku 2012, sa mu to nepodarilo. Prielom môže signalizovať smerovanie k doterajšiemu rekordu z roku 2011 na úrovni 1920 dolárov.

Intenzívna snaha investorov na prelomenie psychologickej hranice z uplynulých týždňov však môže v najbližšej budúcnosti viesť k únave. Zlato totiž doteraz priťahovalo investorov špekulujúcich krátkodobo na rast ceny. Keď sa však neobjaví nový katalyzátor, môže cena začať opäť klesať, keď si investori budú chcieť vyberať svoje zisky dosiahnuté nedávnym rastom.

Neznamená to však, že by ďalšiemu rastu zlata stálo niečo v ceste. Kľúčové budú nadchádzajúce týždne.

Slabnúce výnosy dlhopisov zvyšujú záujem o zlato

Podporu pre cenu zlatu predstavuje napríklad vývoj výnosov amerických vládnych dlhopisov. Tie sa pohybujú v relatívne úzkom pásme. Očakávaná inflácia však rastie. Reálne výnosy dlhopisov (po očistení od inflácie) tak padajú a aktuálne sú na úrovni mínus 0,8 percenta. Investori sa preto upínajú k ďalšiemu bezpečnému prístavu – zlatu.

Počas koronakrízy klesol pre rôzne prekážky dopyt po fyzickom zlate. Nahradil ho však obchod s finančnými nástrojmi špekulujúcimi so zlatom. ETF fondy postavené na zlate aktuálne držia 104 miliónov uncí. Je to o 25 percent viac na začiatku roka. Hedgeové fondy zvýšili svoje pozície na zlate za uplynulé tri týždne o 5,4 milióna na 18 miliónov uncí.

Striebro zmazáva svoje zaostávanie za cenou zlata

Aj striebro prelomilo hranicu odporu 18,40 dolárov za uncu, čím sa mu otvorili hranice k ďalšiemu posilňovaniu. Aj tento drahý kov dosiahol svoj historický rekord 50 dolárov v roku 2011. Od roku 2016 však jeho cena v pomere zlatu postupne klesá. V marci to bolo doteraz najmenej, keď cena zlata predstavovala 125 násobok ceny striebra. V súčasnosti je to 98 násobok, kým trojročný priemer sa nachádza na hodnote 80.

Striebro ženie aktuálne nahor tak dopyt po drahých, ako aj priemyselných kovoch. Aktuálne sa mu otvoril priestor pre pokorenie rekordu z minulého roku – 19,65 dolárov za uncu.

Ole Hansen – hlavný komoditný analytik Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial