Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Prebytok zahraničného obchodu skresávajú nižšie exportné ceny

Mesačný prebytok zahraničného obchodu sa v máji zvýraznil, keď podľa údajov Štatistického úrad SR bolo saldo zahraničného obchodu pozitívne v objeme  465 mil. EUR. Aj napriek tomu 12-mesačný prebytok zahraničného obchodu sa v máji opäť zmiernil z revidovaných 5,6% na 5,4% z HDP.

Obrat v zahraničnom obchode v nominálnom vyjadrení naďalej skresľujú klesajúce ceny. Exportné ceny aj v máji medziročne klesali o viac ako 3% a výraznou mierou tak prispeli k medziročnému poklesu exportov o –2,7%. Aj napriek tomu však hodnotíme májové exporty relatívne pozitívne, po troch mesiacoch medzimesačného poklesu v máji opäť medzimesačne rástli, a to o 1,2% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank) a naznačili oživenie exportnej časti priemyslu.

Medziročne v máji mierne klesali aj dovozy (o –0,1%), pri postupne prebúdzajúcej sa domácej spotrebe zaznamenali medziročný pokles po prvýkrát od augusta minulého roka. Dovozy v máji mierne poklesli aj v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, a to o –0,6% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank), keď pravdepodobne odzrkadľovali najmä májové spomalenie rastu maloobchodných tržieb. 

Výhľad

Stále prevažne pozitívny sentiment u našich najvýznamnejších obchodných partnerov vytvára predpoklad, že reálne exporty by mali pozvoľna rásť aj v nasledujúcich mesiacoch, v nominálnom vyjadrení však z tohto rastu budú naďalej uberať klesajúce exportné ceny. Prebúdzajúci sa domáci spotrebný a čiastočne aj investičný dopyt a vyšší dopyt priemyslu po priemyselných dodávkach by mali nahor tlačiť aj dovozy. Bilancia zahraničného obchodu by tak síce mala ostať stále výrazne prebytková, avšak v porovnaní s rekordným minulým rokom by prebytky už nemali narastať, skôr naopak pomaly klesať, tak ako sme to mohli pozorovať aj v posledných mesiacoch.  

Ľuborím Koršňák, analytik UniCredit Bank.                                                                                    

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial