Stvrtok 02. apríla. Meniny má Zita

Predaj áut v Číne sa takmer zastavil

Makroekonomika 21.02.2020 | 17:19 0 Komentárov

Predaj nových osobných áut v Číne sa vo februári medziročne prepadol o 92 percent. Dôvodom je koronavírus.

Čínska vláda prikázala firmám a úradom v postihnutej oblasti zatvoriť svoje prevádzky. Cieľom bolo zastaviť šíreniu koronavírusu do ostatných regiónov krajiny. Opatrenie však spôsobuje vážne ekonomické škody.

Okrem cestovného ruchu a dopravy, ktoré sú postihnuté v prvom rade, sa epidémia podpísala aj pod predaj vozidiel. Ich maloobchodný predaj v prvej polovici februára klesol o 92 percent. „Len pár predajní bolo v prvých februárových týždňoch otvorených. Navyše, ani tie veľa ľudí nenavštívilo,“ informovala Čínska asociácia predajcov osobných automobilov CPCA. Za celý február sa počíta s poklesom o zhruba 70 percent.

Združenie čínskych výrobcov áut (CAAM) očakáva sa, že predaj áut v Číne klesne v 1. polroku medziročne o viac než desať percent. Všetko však záleží od toho, ako rýchlo sa podarí epidémiu dostať pod kontrolu.

Pokles predaj áut v Číne má negatívny vplyv aj na nemecké automobilky, pre ktoré je Čína významným trhom. Prostredníctvom značky Volskwagen a jej závodu v Bratislave je ohrozená aj slovenská ekonomika.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *