Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Predaj automobilov v EÚ poklesol na 20-ročné minimá

Investície 18.04.2013 | 21:54 0 Komentárov

Európa dnes prevažne klesala vplyvom slabých predajov automobilov: CAC 40 +0,10%, FTSE 100 –0,01%, DAX –0,39%. V mínuse skončili aj americké akcie: Dow Jones IA –0,56%, S&P 500 –0,66% a Nasdaq –1,20%.

Zhrnutie fundamentálnych faktorov pripravil Peter Voštinár zo spoločnosti Pevoni – Trading Academy:
  • Ázia: Ázijské akciové indexy poklesli po negatívnych fundamentálnych správach zo včera a po poklese komodít na úrovne z minuloročného júla (Nikkei – 1,22%, Hang Seng 0,19%, S&P/ASX 200 – 1,60%). Slabšie hospodárske výsledky firiem, ako aj objavujúce sa obavy o globálny ekonomicky rast, spôsobujú na globálnych trhoch zmenu v nálade investorov do risk off módu. V Číne sa stále nepodarilo zastaviť šírenie nákazy vtáčou chrípkou, čo znižuje najmä príjmy v oblasti gastronómie a cestovného ruchu a to nie je pozitívna správa po posledných slabších dátach z Číny.
  • EÚ: Predaj automobilov v EÚ poklesol na 20-ročné minimá. To naznačuje, že EÚ stále nenašla recept, ako zvýšiť spotrebiteľský dopyt v tejto oblasti. A niet sa ani čo čudovať, keď väčšina krajín EÚ má veľké problémy s nezamestnanosťou (Španielsko, Portugalsko), politickou nestabilitou (Taliansko) a globálnym slabým hospodárskym rastom.
  • G-20: Dnes sa začína dvojdňové stretnutie G-20 najsilnejších krajín sveta vo Washingtone. Očakáva sa komuniké o možnosti centrálnych bánk naštartovať ekonomický rast. Z posledného februárového stretnutia G-20 môžeme očakávať, že centrálne banky budú pokračovať v snahe „posunúť sa viac k trhom určovaným menovým sadzbám.“ Uvidíme ako veľmi agresívne stanovisko príde. Participanti sa budú vyjadrovať tiež k rýchlo oslabujúcemu japonskému jenu. Jen počas európskeho obchodovania oslaboval.
  • UK: Maloobchodné tržby vyšli podľa očakávaní –0,7%. Oživeniu ekonomiky to neprispieva. Ak by sa situácia zhoršovala, vzratie pravdepodobnosť možného navýšenia stimulov zo strany BoE
  • Taliansko: Talianski zákonodarci dnes budú voliť tajnou voľbou novú hlavu štátu. Uvidíme, či sa podarí ukončiť pätovú situáciu, ktorá trvá už 8 týždňov. Je dôležité pripomenúť, že Taliansko stále nemá novú vládu, kedy po parlamentných voľbách konaných vo februári nebolo možné na základe výsledkov dosiahnuť dohodu. Práve dnešný výsledok by mohol byť prvým krokom v nájdení spoločnej reči medzi demokratickou stranou B. Bersaniho a pravicovou stranou S. Berlusconiho.
  • Kanada: BoC znížila svoj výhľad rastu pre rok 2013 z 2% na 1,5%. Podľa jej názoru môže ekonomický útlm rastu trvať po dobu 2 rokov. Je to dôkazom, že globálne predikcie rastu svetovej ekonomiky boli viac optimistické, ako je realita. Analytici vidia priestor aj na postupné znižovanie úrokových sadzieb v prípade, že sa situácia nebude zlepšovať.
  • USA: Za posledný týždeň vzrástol počet žiadostí v nezamestnanosti na +352-tisíc, čo je o 3-tisíc viac než sa očakávalo. K tejto horšej správe sa pridala ešte ďalšia, keď filadelský Fed index výroby vyšiel horšie 1,3 (očak. 2,7). Viac žiadostí indikuje, že by Fed mohol zotrvať v uvoľnenej monetárnej politike a výrobný index patrí medzi hlavné ekonomické ukazovatele pre trhové podmienky a zmeny sentimentu, vďaka ktorému môžeme predikovať budúcu spotrebu, vytváranie pracovných príležitostí a ochotu investovať.
  • Cyprus: Bundestag schválil pomoc Cypru.
  • Zlato – akcie: Svetoví producenti zlata aj napriek zlepšujúcim sa ekonomickým ukazovateľom za posledné 2 roky čelia poklesu ziskov a hrozí zatvorenie niektorých baní. Prepad cien komodít v posledných týždňoch má za následok, že 15% baní je v ekonomickej strate. FTSE Gold Mines Index stratil od roku 2011 169 miliárd USD. Toto by mohlo podľa PTA znížiť ponuku zlata na trhu a zmierniť súčasné prepady. Na oživenie uptrendu je potrebný návrat dôvery investorov, oživenie investičného dopytu po ETF fondoch a následne vymanenie sa z pod štruktúry medvedej dominancie.
  • Ropa: Ropa WTI sa pohybuje na najnižších úrovniach za posledné 4 mesiace. Dôvodom je slabnúci dopyt a naopak produkcia sa zvýšila na najvyššiu úroveň za posledné 2 dekády. OPEC zatiaľ neplánuje prijať žiadne opatrenia a pozorne bude monitorovať ďalší vývoj. Podľa analytikov sa trh vracia späť do reality. Dôvodom sú posledné revízie MMF o svetovom ekonomickom napredovaní smerom dole a fakt, že globálne výsledky HDP poukazujú na nižší dopyt aj do budúcnosti.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Pevoni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *