Pondelok 21. septembra. Meniny má Matúš

Predaj nový áut na Slovensku sa v apríli prepadol o 62 %

Ostatné správy 19.05.2020 | 15:46 0 Komentárov

V apríli sa v EÚ predalo až o 78 percent menej nových áut ako pred rokom. Pokračoval tak prudký prepad, ktorý začal ešte v marci.

Už v treťom mesiaci sa predaj nových automobilov znížil o 52 percent. V apríli sa celoeurópske čísla ešte viac prepadli, o 76,3 percenta. Apríl bol mesiacom, v ktorom karanténne opatrenia na ekonomiku dopadli v plnom rozsahu. Čísla zverejnila Asociácia európskych výrobcov áut (ACEA). Vo švrtom mesiaci sa predalo 292 182 nových áut.

Kým v marci bolo najviac postihnutým trhom Taliansko, v apríli sa predala Veľká Británia (-97,3 %) a Španielsko (-96,5 %). V Taliansku to bolo o 97,6 percenta. Pri číslach, ktoré sa blížia sto percentám, možno hovoriť o tom, že biznis s novými autami sa takmer úplne zastavil.

Postihnuté sú aj ostatné európske krajiny. Francúzsko napríklad s poklesom o 89 percenta a Nemecko o 61 percent. Na Slovensku sa v apríli predalo o 61,5 percenta menej ako pred rokom. Za prvé štyri mesiace roka pokles predstavoval 31,7 percenta. Česká republika si viedla o niečo lepšie s aprílovým poklesom o 53 percent a za prvé štyri mesiace o 26 percent.

Pokles sa nesie naprieč značkami. PSA Group (Peugeot, Citroen) s prepadom o 82 percent, Renault – 80 percent, rovnako tak Daimler – 80 percent a Volkswagen – 75 percent. Predaj BMW klesol o 70 percent.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial